Dukatovy stránky 

 

 

 

 

 


 

Osobní spis, Julian Bashir

 

Herec: Alexander Siddig

Celé jméno: Julian Subatoi Bashir

Rasa: Člověk

Hodnost: Poručík

Aktuální přiřazení: Hluboký vesmír 9, Hlavní lékař

Vzdělání: Hvězdná Akademie se zaměřením na medicínu, 2359-2369

Datum narození: 2341

Manželský stav: Svobodný

Potomci: Žádní

Pracovna: Ošetřovna, Promenáda

 

 

 

Kariéra ve Hvězdné Flotile

 

2369

S polní hodností mladšího poručíka přidělen jako šéflékař na stanici Hluboký vesmír devět pod velením velitele Benjamina Siska

2372

Povýšen na poručíka

 

Psychologický profil, Hvězdná flotila

 

Přes vysokou profesionální odbornost musel dr. Bashir ujít dlouhou cestu ve svém osobním vývoji a od svého příchodu na stanici Hluboký vesmír 9, svého prvního přidělení po Akademii, zřetelně dospěl.
Bashir si poprvé přál být lékařem ve svých pěti letech, kdy zašil svého plyšového medvídka jako svého prvního "pacienta". O pět let později žil na planetě Invernia II, kde sloužil jeho otec jako diplomat Federace. Silná ionová bouře způsobila zbytečnou smrt desetileté místní dívky. O této nehodě později Bashir mluví jako o prvním vážném podnětu ke studiu medicíny - ačkoliv nejprve musel překonat svůj vlastní strach z doktorů. Jejich zdánlivá moc nad životem a smrtí ho lákala, a on chtěl toto tajemství odhalit tím, že se stane jedním z nich. Až když se lékařem stal, uvědomil si, že jeho hlavním motivem ve skutečnosti byla touha pomáhat lidem. Přesto nějakou dobu uvažoval nad kariérou v tenise, ale potom zjistil, že není tak dobrý, aby se stal profesionálem. Byl ale vynikajícím atletem a skvělým hráčem racquetballu, ve kterém reprezentoval Akademii. Roku 2370 byli oba Bashirovi rodiče stále naživu.
Bashir dal přednost kariéře a životu ve Hvězdné Flotile před svou láskou k baleríně Palis Delonové a před šancí být do pěti let šéfem chirurgie v Pařížském lékařském komplexu, který její otec řídil. Občas toho ještě lituje, ale od té doby, kdy opustil Zemi, s Palis nemluvil. Jedna z jeho předků, prababička Whatley, byla také v Hvězdné Flotile.
Na Akademii Hvězdné Flotily se přátelil s Andoriancem Eribem. Studoval také meditační techniky s Isamem Helewou. Navíc mu předepsaná četba později pomohla a on byl schopen ihned rozpoznat takzvaný zrcadlový vesmír.
Na lékařské škole si Bashir vedl deník, který odhaluje jeho strach ze selhání, jeho snahu graduovat jako nejlepší z ročníku a potom nastoupit kariéru ve Hvězdné Flotile. Navrhl sladkou tyčinku, jejíž nutriční hodnota byla ještě vyšší, než u bojových přídělů Hvězdné Flotily. Zajímavostí je, že ve své třídě byl nejlepším v pediatrickém lékařství. Díky své síle a energii je výborným hráčem racquetballu a byl kapitánem týmu lékařské fakulty Akademie, když ročník 2368-69 vyhrál mistrovství sektoru (ve finále Bashir porazil Vulkána).
Záludná otázka o gangliích během ústních zkoušek ho stála prvenství v ročníku a on se umístil až jako druhý - to mu ale stačilo, aby si mohl vybrat své umístění a zvolit si Hluboký vesmír devět - takříkajíc "vyrazit k hranicím, kde jsou tvořeni hrdinové". Toto jeho uklouznutí umožnilo Elizabeth Lenseové skončit jako nejlepší. Později se mu ovšem svěřila, že mu závidí jeho dlouhodobý post. Také mu řekla, že si ho vždy díky chybě při představování pletla s jeho Andoriánským kolegou.
Na stanici se Bashir brzy seznámil s Cardassianským krejčím Garakem a záhy se spřátelili - Bashir byl přitahován tajemnem, které tohoto bývalého špiona obklopovalo. Při svých pravidelných každotýdenních obědech v Replimat baru spolu diskutují o literatuře, dramatu, filosofii i politice. Bashir zachránil Garakovi život, když zabránil nahromadění toxických látek v jeho organismu v důsledku šoku z přerušení závislosti na endorfinech slasti. Ty byly produkovány upraveným kraniálním implantátem, který byl původně určen k potlačování bolesti. Jeho nález také potvrdil Garakovu bývalou kariéru špiona. Bashir dokonce riskoval setkání s dřívějším vůdcem Obsidiánského řádu Enabranem Tainem, aby se dostal ke Cardassijským lékařským údajům, které potřeboval, aby včas dokončil syntézu nových leukocytů pro Garaka.
Jeho nováčkovská nadutost a občasná neformálnost rozčilovaly zejména méně trpělivé veterány jako jsou Kira nebo O'Brien. Pod vlivem Zanthijské horečky Lwaxany Troi se zamiloval do Kiry - asi díky již existující latentní náklonosti. On a O'Brien se postupně stali blízkými přáteli, čemuž částečně pomohlo i to, že zachránil O'Brienovi život. Šéf mu dokonce říká Juliane, jak po něm Bashir dříve chtěl. Když Keiko odjela s vědeckou expedicí na Bajor, sehráli spolu v prvních dvou měsících 70 her rocquetballu. Po 106 hrách se rozhodli přejít ke klidnějšímu sportu - šipkám. Nicméně, je nutné říci, že O'Brien není tak zajímavým společníkem k obědu jako Garak. Když si Bashir myslel, že ho jeho bývalý rival z lékařské fakulty Akademie Elizabeth Lenseová záměrně ignoruje, spolu s O'Brienem se opil a zpíval "Jerusalem". Roku 2372 napsal holoprogram, kde s O'Brienem hráli piloty RAF v bitvě o Británii během druhé světové války.
Při cestě na Hluboký vesmír 9 se zamiloval do Daxové. Nevšímal si její lhostejnosti a trpělivého pobavení a po určitou dobu dokonce neprávem považoval Siska za rivala ve svém ucházení se o ni. Ačkoliv tato zamilovanost po nějakou dobu trvala - dokonce Daxové půjčil své deníky, které si vedl na vysoké škole, aby mu lépe porozuměla - nakonec se mezi nimi rozvinulo velmi silné přátelsví. Nejtěžší čin, který musel udělat, bylo oddělení Jadziina spojení s Daxem a předání symbionta únosci Veradovi. Zoufale se snažil ji udržet naživu a dokonce uspal a zneškodnil Klingona, který ho hlídal. Později ji opět zachránil, když spolu se Siskem hrozili Komisi pro symbiózu, že zveřejní skandál s Joranem Belarem.
Podobně jako mnoho ostatních staromládeneckých důstojníků cítí, že manželství jen zanechá rodinu, která si o něj dělá starosti během jakékoliv služby. Jeho vážnější romance, kromě jeho "opravdové lásky" k baleríně Palis Delonové, zahrnují krátkou ale vřelou epizodu s Elaysianskou praporčicí Melorou Pazlarovou roku 2365 a stále pokračující vztah s Leetou, Bajorasnkou Dabo dívkou u Quarka.
Jeho tělo si vybral umírající Kobliadský zločinec Vantika, aby sem usídlil své vědomí. Po obvykle smrtelném telepatickém útoku od Letheana se Bashir probojovával z kómatu zpět k vědomí halucinacemi, ve kterých vystupovali jeho přátelé jako různé.php3ekty jeho osobnosti. V době Daxiny zhian'tary ke konci roku 2370 si dával pozor na svou váhu.
Celkem se vyzná v dějinách, ale o 21. století na Zemi toho mnoho neví - považuje ho za příliš depresivní. Ačkoliv je našeným příznivcem jídel jako je Klingonský racht, a to dokonce živý, nebo Vulkánská plomeeková polévka, nemá rád brouky. Navštívil "památnou" výstavu velkých fresek Seyetiku na Ligobisu X a po svém příchodu na stanici se hodně poučil o Bajoranské hudbě. Na Garakovo naléhání zkoušel číst i Cardassianskou literaturu, ale zjistil, že je oproti pozemské nudně předvídatelná - v to zahrnujíc i Cardassianské záhadné příběhy. Má také rád živě hrané divadlo, ale cítí, že lidské hry z posledního století silně upadají. Jeho oblíbeným sportem je tenis, ačkoliv na vysoké škole hrál rocquetball a stále ho hraje s O'Brienem. Hraje také šipky a miluje záhady.

 

Profesionální posudek, Hvězdná Flotila

 

Bashirovy skvělé výkony mladého lékaře a důstojníka Hvězdné Flotily jsou shrnuty jeho nominací na Carringtonovu cenu v roce 2371 - je nejmladším nominovaným lékařem v historii této ceny - za jeho "odvážnou a revoluční" práci na bio-molekulární replikaci. Bashir se podle zpráv statečně pokoušel i přes všechna přání úspěchu neočekávat, že by mohl zvítězit, protože cítil, že je příliš mladý, aby vyhrál cenu oceňující celoživotní práci. I přes to ale pracoval na děkovné řeči.
V lékařské krizi je chladný a dokáže přebrat velení. U své postele má lékařskou brašnu a získal pochvalu za to, že při požáru zachránil tři velvyslance, kteří se přijeli podívat na červí díru. Byl velmi blízko odhalení léku na virus aphasia, než mu sám podlehl, objevil tajemství Ibudanova naklonování a nezmýlila ho ani parazitická infekce, jejíž příznaky byly podobné smrti jedince. Někdy, a to je nutné říci, mu jeho lékařské schopnosti stoupnou do hlavy. Jeho dalšími lékařskými úspěchy jsou otevření nemocnice na první Bajoranské kolonii v Gamma kvadrantu (ačkoliv tato kolonie zde dlouho nevydržela) a uskutečnění dříve zdiskreditované teorie neuromuskulární adaptace. Jeho zpráva o imunoterapii aplikované na případové studii anomálií T-buněk na Bajoru byla také velmi působivá.
Bashir se svěřil, že jeho svědovmí lékaře bylo těžce zkoušeno, když těžce zraněného Bareila doslova přivedl k životu na dost dlouho, aby byl schopen dokončit Bajoransko-Cardassijká mírová jednání. Doktor moudře určil hranici u kompletního positronického mozkového implantátu.

 

Pracovní hodnocení, Kap. Benjamin Sisko

 

Navíc k lékařské rutině Bashir studuje, aby byl všestranným důstojníkem. Zůčastnil se rozšířených strojařských kurzů při studiu na Akademii a pracoval na zlepšení svých taktických schopností, phaserové střelby a dokonce trénoval zápas. Dokáže ovládat senzory standardního Runaboutu, dálkové senzory i ovládání štítů u Federálních nákladních lodí jako je Norkova a dokonce opravil počítačové napájení na ztroskotané Yantzee Kiang. Také se naučil dost, aby dokázal objevit původní velikost smazaných souborů a umí psát holo-programy.
Během svého druhého roku na stanici již dokázal sám pilotovat Runabout (a to dokonce i v boji), během O'Brienovy nepřítomnosti dokáže ovládat taktické senzory Defiantu a dokázal přebrat kormidlo a provádět úhybné manévry. Byl zraněn paprskem energetické zbraně, když pomáhal zachránit Kiru ze zajetí "Kruhu", a potom vedl partizánskou skupinu na Hlubokém vesmíru 9, která zajala prvních šest "válečných zajatců" při Bajoranském rádoby-převratu. Od Garaka se naučil techniky průzkumu, a když byl Odo mimo stanici, tak je vyzkoušel na Quarkovi. Když začala hrozit invaze Dominia, vedl tréninkový tým při výcviku vyčištění Promenády a zachránil Oda, když skvělým phaserovým zásahem zneškodnil útočníka během Klingonského pokusu o převzetí kontroly nad stanicí.

 

Profesionální posudek, Dodatek: Hvězdná flotila

 

Dr. Bashir pokračuje ve svých skvělých výkonech v medicíně jak v laboratoři tak v poli. Vysoce na nás zapůsobil, když sám dokázal vyléčit mor na Boranisu III v pouhých třech dnech, a chválíme ho za pomoc, kterou nabídl Ajilonu Prime na počátku roku 2373 během půtek s Klingony v sektoru Archanis. Jeho improvizace, když zachránil život dítěte O'Brianových pomocí transplantace zárodku transportérem do dělohy Bajoranského majora, byla také skvělá a měla by se v budoucnosti stát standardním učivem v oborech aplikace transportéru i mezirasového rozmnožování.
Nicméně si vyhrazujeme právo na posouzení jeho zprávy naznačující, že prionické dobíjení může být zablokováno efekty kvantové rezonance, a ponecháváme toto k dalšímu studiu, aby bylo možné na tento subjekt vrhnout více světla.
Dr. Bashir stále dokazuje, že je skvělým modelem lékaře Hvězdné Flotily a mělo by o něm být uvažováno při dalších vylepšeních Pohotovostního zdravotnického holo-programu na stanici Jupiter.

 

Osobní poznámka, Benjamin Sisko

 

Ačkoliv mu to nezískalo žádné vyznamenání, úspěch dr. Bashira ke konci minulého roku při ovládnutí a kontrole zrychlujícího moru u další generace planety po biologickém vměšování Diminionu byl určitým emocionálním milníkem. Nedokážu odhadnout dlouhodobý efekt tohoto vystřízlivění, ale jako jeho velící dústojník musím říci, že si vybralo svou daň. Julian je od té doby jiným člověkem. Všichni jsme vždy oceňovali jeho kamarádskost a talent a já cítím, že my jsme ti, kdo získávali víc.
Zatím to vypadá, že dlužím za život alespoň dvakrát během posledního roku našemu dobrému doktorovi: jednou za zábavu v jeho holo-programu o tajných agentech. A podle drobností, které následně prozradil to vypadá, že panu Garakovi za jeho pomoc nic nedlužím.
U druhého incidentu mu nemohu dávat vinu za to, že dal přednost záchraně mého nervového systému před "vizemi" zabývajícími se budoucností Bajoru, které jsem prožíval před několika týdny, a samozřejmě ani mému synu Jakeovi za to, že k tomu dal svolení. Nejspíš bych pro svého otce udělal to samé, kdybych byl na Jakeově místě. Ale stejně, vášeň, kterou jsem cítil, i vesmír, který jsem vnímal, mi byly vzaty a já cítím, že si své zklamání vylévám na doktorovi a ne na Jakeovi - to je něco, o čem ve své hlavě vím, že nemá opodstatnění a je bezdůvodné. Tyto výčitky ale stále existují a já s nimi něco musím dělat. Nepřeji si, aby tyto události jakkoliv ovlivnily naši budoucí vzájemnou spolupráci nebo jeho příležitosti zde na stanici nebo v Hvězdné Flotile. S radostí si s ním kdykoliv sednu k šálku jeho Tarkaleanského čaje.

 

Alexander Siddig

 

Alexander říká: "Julian je humanista a také trochu filosof. Má dost sebedůvěry a spostu nadšení, které věnuje medicíně." A pak dodává: "Ačkoliv spolu se sebedůvěrou je v něm i jistá dávka mladické arogance".
Siddig se narodil v Súdánu a vychován byl v Anglii. Studoval na Londýnské akademii hudby a dramatu (LAMDA - London Academy of Music and Dramatic Arts) a jako hlavní postava se objevil v takových dílech, jako je "Hamlet" nebo "Arthur" (u nás spíše překládáno jako Artuš). Po ukončení tříletého studia na LAMDA se stal členem Manchester Library Theater v Londýně a hrál ve hrách jako "Brother Eichemann" a "Sinbad the Sailor."
Stále ještě v Londýně si také vyzkoušel režii a debutoval v Arts Threshold Theater s hrami "Lotus and the Rats" a "Julius Caesar." Právě v době, kdy zde režíroval se také pustil do hraní v televizi. Jeho televizním debutem bylo v roce 1991 trojdílné drama nezávislé britské televize "The Big Battalions". Také se objevil ve filmu "A Dangerous Man: Lawrence After Arabia", který vysílala televize PBS.
Siddig žije spolu se svou ženou, kolegyní herečkou ze seriálu Star Trek: Deep Space Nine Nanou Visitor, v Los Angeles.