Dukatovy stránky 

 

 

 

 

 


 

Osobní spis, Benjamin Sisko

 

Herec: Avery Brooks

Celé jméno: Benjamin Lafayette Sisko

Rasa: Člověk

Hodnost: Kapitán

Aktuální přiřazení: Hluboký vesmír 9/USS Defiant, Velící důstojník

Vzdělání: Hvězdná Akademie, 2350-54

Datum narození: 2332

Místo narození: New Orleans, Země

Rodiče: Mr. and Mrs. Joseph Siskovi

Manželský stav: Vdovec (ženatý s Jennifer, 2354-67)

Potomci: Syn Jake, narozen 2355

 

 

 

Kariéra ve Hvězdné Flotile

 

dříve

Přiřazen na U.S.S. Lexington pod velením kapitána Leytona, povýšen na velitele poručíka a prvního důstojníka U.S.S. Okinawa

2369

Jako velitel poručík a první důstojník U.S.S. Saratoga přežil ztrátu lodi v bitvě s Borgy u Wolfa 359; pověřen dohledem nad vývojem válečné lodi třídy Defiant v hvězdných docích Utopia Planitia na Marsu - projekt později utajen

2367

Souhlasí, že povede posádku Hvězdné Flotily na Bajoranské stanici Hluboký vesmír 9; pomohl objevit Bajoranskou červí díru a uskutečnil první kontakt s jejími staviteli - "Proroky"

2370

První kontakt s Jem'Hadary a Dominionem v Gama kvadrantu

2371

Pověřen velením experimentální lodi U.S.S. Defiant, která posiluje obranu stanice Hluboký vesmír 9; později povýšen do hodnosti kapitána

2372

Dočasné zařazení jako velitel Bezpečnosti Hvězdné Flotily na Zemi

2373

Odložil příjetí Bajoru do Federace Planet na základě "vizí" od obyvatel červí díry - "Proroků"

 

Psychologický profil, MUDr. Julian Bashir

 

Po tragické smrti své ženy v bitvě s Borgy u Wolfa 359 vstoupil Sisko do temného období svého života. Po tři roky pracoval v hvězdných docích Utopia Planitia a téměř se rozhodl, že rezignuje z Hvězdné flotily a nepřijme nové zařazení na stanici Hluboký vesmír 9. Až setkání s Bajoranskými "Proroky" a objevení jejich červí díry ho začalo opět uzdravovat a dodalo mu novou energii do života. Navíc se vzdal svých dřívějších ambicí stát se co nejdříve amdirálem, protože si uvědomil, že se lépe hodí k provádění rozhodnutí než k jejich vydávání. To mu zajistilo úspěch při "budování" vztahů mezi Bajorem a Federací a při obraně proti vnějším hrozbám jako Dominionu, Maquitům a jiným cizím silám.
Sisko je velmi hrdý na své dětství v New Orleansu, kde byl jeho otec šéfkuchařem a trval na tom, aby celá rodina jedla dohromady a zkoušela jeho nové recepty. Vždy přes léto Sisko pracoval v otcově restauraci, pojemnované jednoduše "U Siska". Má bratry a setru, která žije v Portlandu ve státě Oregon; chlapci museli jako malí sbírat zeleninu ze zahrady. Zamiloval se do Effie Beaumontové, ale později po tři roky chodil s Zoey Phillipsovou.
V prvním týdnu na Akademii se Siskovi tak stýskalo, že se v 18.30 transportoval na večeři do New Orleansu, kde stále ještě žila jeho matka. Dnes se Sisko obává o zdraví svého stárnoucího otce a stav jeho srdce. Když to vypodalo, že jeho otec skutečně zemře, cítil se Sisko naprosto bezmocný. Sisko starší odmítá opustit svou restauraci a cestovat na Hluboký vesmír 9, takže se navzájem navštěvují jen velmi zřídka.
Během svého studia na Akademii byl roku 2351 Sisko kapitánem zápasnického týmu a v druhém ročníku sloužil praxi na Stanici 137. Jeden z kadetů, které Sisko na Akademii Hvězdné Flotily poznal, byl Laporin z rasy Benzenitů.
Na Akademii graduoval společně s Calem Hudsonem, který s ním sdílel lásku k baseballu a ambice stát se kapitánem ještě před třicítkou a admirálem do čtyřiceti. Byli si blízcí dokud jejich loajality nerozdělila Maquitská krize v roce 2370. Další z jeho přátel je nyní kapitánem U.S.S. Venture, další Tholianským ambasadorem.
Jako čerstvý kadet se také setkal s Curzonem Daxem, Federálním a Trillským úředníkem, který se stal jeho mentorem po mnoho následujících let. V jejich prvním setkání na stanici Pelios byla nějakým způsobem zapojena žena jménem Anastasia. Věčný holkař a prvotřídní hýřil Curzon mu byl stále nablízku minimálně do druhé poloviny Siskovy dvacítky, ještě dlouho po narození Jakea. Curzon se zůčastnil jak jeho svatby tak i divokého loučení se svobodou. Společně cestovali na Boleské útesy, často navštevovali Risu a jednou, na stanici Pelios, Curzon dokonce uzavřel sázku na jejich společnou hru dom-jotu proti dvěma Zakdornům.
Sisko potkal svou budoucí ženu Jennifer na pláži Gilgo na Zemi těsně po ukončení Akademie v roce 2354 a oba velmi brzo začali uvažovat o svatbě. Jednou, společně s Hudsonovými, navštívili festival Mazurky na Novém Berlíně. Ironií je, že Gretchen Hudsonová zemřela během prvního roku Siskovy služby na Hlubokém vesmíru 9. Po Jakeově narození se oba muži shodli, že jejich nejkrásnějsím společným výletem bylo táboření na planetě Itamish III.
Sisko sloužil spolu s Curzonem několik měsíců na U.S.S. Livingston. Byl veteránem z poslední války Federace s Tzenkethii, které se zůčastnil jako poručík a poručík velitel v době své služby pod kapitánem Leytonem na U.S.S. Okinawa. Leyton ho povýšil do velitelské hodnosti, aby se mohl stát jeho prvním důstojníkem, a pomáhal mu rozvíjet kariéru na základě jeho zájmu o strojírenství a projektování lodí.
Další Siskovo zařazení, U.S.S. Saratoga, bylo násilně ukončeno na počátku roku 2367 u Wolfa 359, kde jeho žena zemřela uprostřed trosek vlastní kabiny a on sám s Jakem sotva unikli. (Znovushledání s Jennifer bylo hořkosladké, když ji na krátkou dobu potkal v zrcadlovém vesmíru. Tehdy byl donucen nahradit svůj zdejší protějšek - zavražděného vůdce Terranského Povstání, a přemluvil ji, aby přestala pracovat na smrtícím projektu pro Alianci. Tento její "doppleganger" také o rok později unesl Jakea, aby byl Sisko donucen postavit pro rebely v jejich vesmíru Defiant.)
Leyton, později admirál, navrhl Siska na velitele Hlubokého vesmíru 9, když se ze stanice stáhli Cardasssiané. Sisko, který stále ještě nepřekonal bolest ze smrti své ženy, ale toto umístění přijal bez přesvěčení - jeho nevole se projevila naplno, když ho mu stanici předával rozkazy kapitán Jean-Luc Picard. Ten totiž byl unesen a na čas asimilován Borgy a vedl jejich útok u Wolfa 359. Když uvažoval nad rezignací z tohoto úkolu, rozhodoval se, zda přijmout místo učitele na Vasteraské univerzitě ve Švédsku, nebo zda řídit výstavbu orbitálních habitatů na Zemi. Nakonec, nejen že se rozhodl zůstat, ale dokonce přesvědčil Bajorany a obchodníky z Promenády, jako je Quark, aby na stanici také zůstali.
Sisko si postupně nejen zvykl, ale dokonce našel i uspokojení ve svém postavení na Hlubokém vesmíru 9 i v úloze náboženského symbolu Bajoru, kterým se stal. Dukat ho jednou nazval nejméně radostným a zranitelným člověkem, kterého kdy potkal - kompliment, který později odvolal. Rozpolcen mezi podporou společného projektu s Cardassiany a možností, že tento projekt může způsobit katastrofu z Bajoranského proroctví, se rozhodl pro riskantní plán záchrany, který nakonec naplnil proroctví naprosto neočekávaným způsobem. Tento incident ho přiměl přistupovat s otevřenější myslá k proroctvím, která se týkají "Vyslance", jehož příchod se nyní každoročně slaví jako Ha'mara. Podporoval nemocného Bareila při tajných Cardassijsko-Bajoranských mírových jednáních, ale na základě "Primární směrnice" odmítl poslat Kai Winn bezpečnostní jednotky Flotily nebo pomoci jí při pronásledování uprchlíka Shakaara.
Sisko je temperamentní, a když se jednou pro něco rozhodne, není obvykle možné ho od toho odradit. Na spodním rtu má malou jizvu. Tu mu způsobil prsten, když byl Curzonem sražen k zemi poté, co se stal Argosianským poručíkem. Jako mladší důstojník při VIP doprovodu jednou udeřil hostujícího velvyslance, který sexuálně obtěžoval děvče - praporčíka. Když je překvapen, často vydává podivný štěkavý zvuk.
Zpočátku se nemohl shodnout s Kirou ani s Odem (jednou ho Kira dokonce přeskočila a obrátila se přímo na vleitelství Flotily), ale později začal uznávat a respektovat jejich schopnosti i názory. Postavil se za Kiru při jejích rozepřích s Bajoranskou provizorní vládou a je si vědom nejistoty, kterou Kira chová k jeho roli Bajoranského náboženského "Vyslance". Podobně také bránil Oda před kritikou Hvězdné Flotily a více než jednou ho odmítl propustit.
Je jansé, že nejblíže má Sisko k Daxové. Stále ji nazývá Curzonovou přezdívkou "starochu" a jejich staré přátelství pokračuje, třebaže má Daxová novou fyzickou formu. To je pro Trilly výjimečné, protože jsou obvykle odrazováni od podobných znovushledání. Kontakty mezi Siskem a Daxem se přerušily po smrti Jennifer na počátku roku 2367. Curzon zemřel a Dax byl později toho roku spojen s Jadzií. Nechtěl, aby Jadzia zůstala na Meridianu, ale věděl, že si, na rozdíl od Curzona, vše pečlivě promyslela. Nebyl si nikdy jist, že si doopravdy zvykne na tohoto "nového Daxe", ale spolu s Bashirem při společné snaze o záchranu Jadziina života hrozil, že rozvrátí Trillskou společnost prozrazením skandálu s Joranem. Poté, co na sebe vzal riziko zosobnění vraha Jorana při její žian'taře, radil jí, aby se nenechala od Curzona zosobněného Odem opět zmanipulovat. Na druhou stranu se zdá, že Daxová k němu chová skryté city, které se projevily při Zanthijské horečce Lwaxany Troi.
Sisko již dlouho sdílí svou lásku k baseballu s Jakem za pomoci holo-programu, který si přivezl na Hluboký vesmír 9. Je si vědom, že díky služebním povinnostem je čas na jeho osobní život velmi omezen. Dříve nesouhlasil s Jakeovým přátelstvím s Ferengijským chlapcem Nogem, ale to se změnilo, když Noga poznal blíže. Často si neví rady s Jakeovým dospíváním - jako když měl Jake první schůzku. Věděl o Jakeově psaní, ačkoliv ten se to snažil utajit. Nebyl ale nadšen, že toho ví Kasidy Yatesová o jeho soukromém životě tolik dříve, než ji vůbec potkal. Nicméně si s touto kapitánkou nákladní lodi výborně porozuměli - zejména poté, co mu řekla, že její bratr hraje baseball v obnovené lize na kolonii Cestus III. Sisko později, ještě před rozpadem aliance, kvůli ní riskoval palbu na spojeneckou Klingonskou nákladní loď.
Kromě Yatesové zahrnoval Siskův romantický život pouze Fennu, telepatické psychoprojektivní alter ego Halananské ženy Nidell Seyetikové v roce 2370.
Sisko se zdravě odreagovává mnoha způsoby, mezi nimiž dominuje jeho zděděná láska k vaření a občas sám připravuje pro kolegy originální jídla. Díky starému receptu na Creolské brambory se také konečně blíže seznámil s Jakeovou přítelkyní Martou a dozvěděl se, že Jakeje talentovaný básník a hraje dom-jot. Když je v dobrém rozmaru, vaří maďarská jídla. Ve službě obvykle pije kávu, zejména její Klingonskou odrůdu - raktajino, a to jako první věc po ránu (zvyk, o kterém ví dokonce i Dukat). Během jeho prvního roku na stanici si podle toho Kira mohla doslova řídit hodinky.
Sisko sbírá staré Africké umění a po dvou letech si konečně svou sbírku přivezl na Hluboký vesmír 9. V roce 2371 se Sisko rozhodl sám s Jakek sestrojit a pilotovat starobylou Bajoranskou solární plachetnici a vložil do tohoto projektu tolik nadšení, kolik neprojevil od budování Jakeova dětského pokoje. Jeho let nakonec dokázal Bajorskou legendu o jejich prastarém kontaktu s Cardassií.
Jeho láska k baseballu zahrnuje i holo-program slavných hvězd v čele s jeho hrdinou Buckem Bokaiem a baseballový míček, který má stále na svém stole. Když hraje, je pravorukým nadhazovačem. Je také dobrým hráčem fotbalu, ale v pokeru nedokáže blufovat a v šipkách ho daleko překonávají jak O'Brien tak Bashir. Hraje jak 2D tak 3D šachy, nejčastěji s Daxovou. Díky barvitému seskupení ras na stanici přečetl ve svém třetím roce zde Ferengijská "Pravidla nabývání" a pořádal "Večeři vděčnosti" během stejně nazvaného Bajoranského festivalu v roce 2371.

 

Profesionální posudek, Hvězdná Flotila

 

Sisko byl v této nové éře Hlubokého vesmíru 9 příkladným velitelem, třebaže se u něj někdy projevily tendence k umíněné nezávislosti, kdy neuposlechl rozkazy - ačkoliv dlohoudobé perspektive tím dosáhl skvělých výsledků. Neuposlechl přímý rozkaz zůstat na Hlubokém vesmíru 9 během utajené Romulansko-Cardassijské invaze do Dominionu a riskoval Defiant, aby i přesto osvobodil Oda. Jindy oddaloval předání mladého Jem'Hadara, protože důveřoval Odovu přesvědčení, že chlapec může být vychován k ignorování svého genetického naprogramování bojovat, a chlapec zatím uprchl. A ještě v jiném případě si "liberálně" interpretoval slovo evakuovat během hrozícího převratu na Bajoru a zdržel tak odsun svých sil.
Když byl vržen do Bellovy vzpoury ve 21. století, riskoval svůj život, přijal identitu předčasně zabitého Gabriela Bella a dokonce se nechal postřelit do ramene, aby zachoval časovou linii poté, co při nehodě transportéru on a doktor Bashir skončili v této době. Sisko také v roce 2371 udělal historický krok, když doporučil na Akademii Hvězdné Flotily prvního Ferengijského kadeta, Romova syna a Jakeova přítele Noga. Toho ovšem nejprve důkladně prozkoušel.
Zatímco jeho intervence na záchranu Cardassijského civilního Detepského výboru by mohla, ve světle Klingonů blížících se ke Cardassii I, být (spolu s neautorizovaným použitím maskovacíh zařízení) poněkud sporná, jeho těžce přezbrojená stanice pomohla přesvědčit Gowrona, že rozpory mezi silami v Alfa kvadrantu jsou přesně tím, co si Dominion přeje.
Sisko ve službě neváhal, při více než jedné příležitosti, riskovat svůj život. Pracoval v Cardassijské válečné centrále, aby znovu získal Defiant ukradený Maquitou Tomem Rikerem, poté vyjednal propuštění Maquitů, Kiry i předání Defiantu výměnou za to, že se jejich vůdce vzdá. Zajistil také, že Tom Riker nebude, podle Cardassijského zvyku, popraven. Byl také připraven raději zničit Defiant, než dovolit, aby byl díky sabotáži Dominionu iniciátorem nové války s Tzenkethii.

 

Osobní spis, Dodatek: záznam Juliana Bashira

 

S přibývajícím napětím na Hlubokém vesmíru 9 se kapitán Sisko zdá být stále více mužem na svém místě. S pomocí pouze Oda a Noga překazil v polovině roku 2372 pokus o válečný převrat na Zemi vedený admirálem Leytonem, třebaže ho to postavilo proti vlastnímu učiteli a bývalému velícímu důstojníkovi. Uzavřel napjaté spojenectví s Jem'Hadary, aby porazil rebely, kteří se snažili použít prastaré Iconianské portály. Vedl také tým, který odhalil měňavce vystupujícího v roli Gowronova předního poradce Martoka.
A musím říci, že se stal mnohem spokojenějším v roli Bajorského Vyslance - a to zejména poté, co si roku 2372 musel tuto roli vybojovat zpět od básníka Akorema Laana. Tato epizoda ho pravděpodobně dobře připravila na zkušenosti v dalším roce, kdy mu post-neurální šok pomohl objevit po 20.000 let ztracené prastaré svaté město B'hala na Bajoru, a kdy se u něho objevily podivné vize budoucnosti. Nyní, když mohu reagovat s odstupem doby, nevím, co bylo víc šokující. Zda to, že bez Jakea, který povolil léčbu, by obětoval svůj život při pokračování těchto vizí nebo to, že odvolal přijetí Bajoru do Spojené Federace Planet na základě jedné z těchto vizí nebo, že konečně získal respekt Kai Winn.
Nikoho napřekvapilo, že když byla Kasidy Yatesová propuštěna po svém šestiměsíčním trestu za podporu maquitů, kapitán obnovil svůj vztah s ní - právě tak, jak jí slíbil. To bylo v tutéž dobu, kdy začaly jeho vize pagh'tem'far. Zdá se, že toto sblížení a jeho následky nemají negativní, ale naopak pozitivní dopad na jeho velící schopnosti.

 

Osobní spis, Dodatek: Adm. Charles Whatley, velitelství Hvězdné flotily

 

Co říci o Benu Siskovi? Nejdřív jsou on i jeho posádka vyznamenáni za získání nového a téměř nepoškozeného křižníku Jem'Hadarů a hned nato má své podivné Bajoranské "vize" a odsune - možná dokonce natrvalo - přijetí Bajoru do Federace, cíl, na kterém pět let pracoval. Nemluvě o jeho střetnutí s úřadem Temporálního vyšetřování po svém setkání s časovým skokanem všech dob" Jamesem T. Kirkem.
Každý jiný důstojník by za něco takového byl vyhozen nebo alespoň převelen, ale mám ohledně Bena svá podezření. Také se dmnívám, že jakákoliv podobná akce týkající se Bajoranského "Vyslance" by nebyla místní populací přijata právě dobře.
Přes naši dřívější volbu odvolat ho z této mise, musím Siska pochválit za jeho řešení Eddingtonovy aféry, které prakticky vedlo k ukončení Maquitské činnosti. Ano, jeho utajený tým, který byl vyslán zjistit, jestli byl Gowron nahrazen měňavcem, byl úspěšný a zřejmě pomohl dosáhnout současného příměří.
To, že jeho psychologický profil je nyní povinnou četbou pro Dominionské válečné dohlížitele - Vorty, také o něčem vypovídá.

 

Avery Brooks

 

Brooks o svém účinkování ve Star Treku prohlásil: "Již od počátku přináší Star Trek světlou vizi života v budoucnosti." A pokračoval: "Star Trek: Hluboký vesmír devět" poskytuje možnost upozornit na to, jak nezbytné je nalézt cestu ke společnému soužití."
V přestávce páté sezóny hrál Brooks spolu s Edwardem Nortonem a Edwardem Furlongem ve filmu společnosti New Line Cinema "American History X", který byl vysílán v říjnu téhož roku. Navíc spolu s Markem Wahlbergem a Lou Diamond Phillipsem hrál v celovečerním filmu spotečnosti Tri-Star "The Big Hit", který společně produkovali Wesley Snipes a John Woo.
Avery se narodil a byl vychován v Indianě, vystudoval Oberlin College, Univerzitu v Indianě a později Rutgersovu Univerzitu, kde byl prvním černošským absolventem herectví a režie. Jeho úspěchy tím teprve začínaly a Avery se pomalu stával význačným a respektovaným hercem, režisérem, hudebníkem a učitelem. Roku 1993 byl Avery jmenován uměleckým ředitelem Národního festivalu černošského umění. Ten se pořádá každé dva roky v Atlantě (stát Georgia) a je mezinárodně uznávaným festivalem oslavujícím Africko-americkou kulturu a lidi afrického původu.
Ještě před tím, než začal účinkovat ve Star Treku, hrál Brooks v kritikou vysoce oceňované hře Phillipa Hayes Deana "Paul Robeson". Od roku 1982 tuto roli zosobňoval ve Westwoodském divadle v Los Angeles, v Kenedyho Centru ve Washingtonu, D.C. a roku 1995 v divadle Longacre na Broadwayi. Hrál roli Robesona ve hře "Are You Now Or Have You Ever Been?" jak na Broadwayi tak i mimo ni.
Již jako veterán mnoha divadelních představení se Brooks objevil v hlavní roli Shakespearova "Othella" ve Folgerově divadle ve Washingtonu , D.C. a zpíval hlavní roli v opeře Anthony Davise "X: The Life and Times of Malcolm X."
Avery uváděl několik dokumentů v čele s oceněným "The Musical Legacy of Roland Hayes." Jeho televizním úspěchy zahrnují hlavní roli v seriálu ABC "A Man Called Hawk" a spolu s Robertem Ulrichem vedlejší roli v seriálu ABC "Spenser: For Hire". Tuto roli si ještě zopakoval ve čtyřech dvouhodinových filmech společnosti Lifetime.
Avery udělal obrovský kus práce na programu Smithsonianova Institutu Americká černošská kultura. Objevil se v titulní roli filmu "Solomon Northup's Odyssey" Amerického divadla PBS. Vysloužil si nominaci na cenu Cable ACE Award za své ztvárnění Strýčka Toma ve filmu společnosti Showtime "Uncle Tom's Cabin". Brooks se také objevil jako vypravěč ve velkoformátovém filmu společnosti IMAX "Africa's Elephant Kingdom."
Od roku 1972 je Avery členem prestižní Rutgersovy Univerzity, kde je doživotním profesorem divadla na "Mason Goss School of Arts." Roku 1993 byl Avery zapsán do Sálu význačných absolventů Rutgersovy Univerzity. Také učil jak na Oberlin College tak na Case Western Reserve University.