Dukatovy stránky 

 

 

 

 

 


 

Osobní spis, Miles O'Brien

 

Herec: Colm Meany

Celé jméno: Miles Edward O'Brien

Rasa: Člověk

Hodnost: Poručík

Aktuální přiřazení: Hluboký vesmír 9, Hlavní inženýr

Datum narození: Září, 2328

Místo narození: Killarney, Irsko, Země

Rodiče: Mr. a Mrs. O'Brienovi

Manželský stav: Ženatý s Keiko Ishikawa, oddáni roku 2367 na palubě USS Enterprise D

Potomci: Dcera Molly, narozená roku 2368; Syn Kirayoshi, narozen roku 2373

 

 

 

Kariéra ve Hvězdné Flotile

 

2346

Zapsán jako poddůstojník do Hvězdné Flotily

2347

Jako mladý člen posádky poslán na U.S.S. Rutlege, kde velel kpt. Ben Maxwell, po Settliku III byl vyznamenán a přeřazen Maxwellem na práci taktického důstojníka na můstku

2364

Poté, co v posledních dvou letech sloužil na dalších dvou lodích, byl převelen na novou U.S.S. Enterprise pod velením kapitána Jean-Luc Picarda jako pomocný pilot v oboru velení a později jako bezpečnostní důstojník v operačním.

2365

Přeřazen jako velitel transportu v hodnosti 'Chief Petty Officer' (viz hodnosti) - obvykle pracoval v transportní místnosti 3

2369

Přijal nabídku na post operačního náčelníka na stanici Deep Space 9, původně Cardassijské těžební stanici, pod velením tehdy ještě komandéra Benjamina Siska.

2373

V polovině roku byl vyznamenán nejméně 16 krát za více než 238 pracovních úspěchů

 

Psychologický profil: Zpráva poradce Tellnoriho, Hvězdná Flotila, sektor Bajoru

 

Kudrnatý Miles Edward O'Brien, který se stane prvním šéfem operací z Hvězdné flotily na Hlubokém vesmíru 9, se narodil na planetě Zemi (Irsko). Je na svůj irský původ velmi hrdý - linie jeho rodu sahá až ke středověkému králi Brianovi Boru a americkému odborovému mučedníkovi z roku 1902 jménem Sean Aloysius O'Brien. Vyrůstal společně se dvěma bratry a jako každé dítě občas od otce dostal disciplinární pohlavek a svým učitelům připravoval těžké chvilky. Jeho matka doma připravovala vařená nereplikovaná jídla (převážně z masa a brambor). Měl štěně, rád vytvářel modely subprostorových transceiverů a lodí v láhvi, ale kupodivu byl ve své věkové skupině až třetí při hodnocení mechanických dovedností.
O'Brien vstoupil do Hvězdné flotily impulzivně, dva dny před svým plánovaným odchodem na Aldebaranskou Hudební Akademii. Tam se měl, podle přání svého otce, učit hrát na violoncello. O'Brien starší, který Milese nutil každý den cvičit a poslal jeho nahrávky na Akademii k posouzení, byl vzteky bez sebe, ale časem se uklidnil a nakonec s hrdostí přijal synovu volbu. Miles je stále velmi dobrý ve hře na cello a občas vystupuje na veřejnosti - jedním z jeho oblíbených skladatelů je Minezaki. Milesova matka zemřela roku 2368 a roku 2370 se jeho otec znovu oženil.
Necelý rok po svém vstupu do Flotily v roce 2346 stál Miles v 18 letech poprvé tváří v tvář smrti. Po masakru na Setliku III během pohraničních válek s Cardassií hlídkovala posádka U.S.S. Rutledge pod velením kpt. Maxwella na povrchu planety. Miles byl při hlídce přepaden Cardassianem a musel ho v sebeobraně zabít. Potom zachránil 13 lidí, když dokázal zprovoznit přenosný transportér během méně než 10 minut, a to aniž by tuto technologii dříve blíže studoval. Jeho chladnokrevnost během této krize mu zajistila místo taktického důstojníka na Maxwellově můstku. Zde sloužil do roku 2362.
O dva roky později byl převelen na nově postavenou Enterprise 1701-D. Jako jeden z prvních členů posádky se nalodil už v hvězdných docích Utopia Planitia. Při separaci lodi na cestě k planetě Deneb IV sloužil na bojovém můstku. Když byl přeřazen ke "zlatým uniformám", stala se jeho oblíbeným pracovištěm transportní místnost 3.
Ačkoliv je Miles statečný muž přiznal, že nemá dost odvahy, aby zkusil podobně jako Riker absolvovat Klingonský výměnný program. Jednou se svěřil, že nejvíc se o svůj život bál během útoku Borgů poblíž systému Wolf 359.
23. května 2367 (SD 44390) se v Přední desítce oženil s botaničkou Keiko Ishikawa. Jeho svědkem byl LaForge a nevěstu k "oltáři" dovedl Data. Milesovy jídelní zvyky se pak musely trochu změnit - maso a brambory byly nahrazeny organickými plody moře. Ve službě pije sladkou černou extra silnou horkou kávu. Nemá rád mimozemská jídla, ale oblíbil si (asi jako jediný) bojové příděly Hvězdné flotily.
O rok později se mu, za asistence poručíka Worfa, narodila dcera Molly. Druhé dítě, syn Kirayoshi, se narodilo roku 2373. Jeho cesta na svět nebyla zcela bez problémů: Keiko byla při misi v Gama kvadrantu zraněna a dr. Bashir musel pomocí t.php3ortéru plod vyjmout a umístit do dělohy Kiry Nerys. Ta dítě donosila a nakonec porodila pomocí klasických Bajoranských technik. První opravdovou dovolenou spolu manželé strávili až roku 2370.
O'Brienovo povýšení a přesun na pozici operačního náčelníka na Deep Space 9 roku 2369 (ekvivalent funkce hlavního inženýra) se u Keiko nesetkal s právě velkým nadšením. Její rozčarování se podařilo rozptýlit až založením školy na stanici, kde Keiko působila jako učitelka.
Roku 2369 byl Miles donucen stát se spirituálním ochráncem jedné Bajoranské vesnice při rituálu sirah. Tato role však naštěstí pro něj i pro vesnici čekala na někoho jiného. Své ženě je absolutně věrný, což se projevilo i tehdy, když Cardassianská inženýrka považovala jeho podrážděnost za flirtování. Velmi rád Molly předčítá a doporučil Siskovi, aby Jakea izoloval od Nogova vlivu. Později Jakea na přání jeho otce učil mechaniku.
I přes to, že má rodinu, Miles často souhlasí s vysláním na potenciálně nebezpečné mise. Ve skutečnosti byl blízko smrti častěji, než kterýkoliv jiný důstojník ze stanice (např. když byl považován za mrtvého po sabotáži mírové mise na T'Lani III, nebo když ho nahradil replikant) a dokonce byl nahrazen svou verzí z budoucnosti poté, co tam zemřel na otravu radiací. Záhy potom mu Jake Sisko zachránil život, když ho vytáhl z průlezu naplněného hořící plazmou.
O'Brien rád sportuje - jeho oblíbenou zábavou je jízda na kajaku v simulátoru. Roku 2364 získal obzvlášť obtížný program a nebyl schopen ho dokončit - při pokusech si nicméně šestkrát dislokoval rameno. Při pádlování si často zpívá, aby udržel stejný rytmus. Dokonce se mu podařilo přesvědčit Oda, aby s ním absolvoval dva takové "výlety".
Okolo roku 2355 hrával O'Brien pravidelně pět hodin denně racquetball. To mu tak chybělo, že si na Deep Space 9 sám postavil racquetballový kurt. Zde se zrodila jeho sportovní rivalita s Bashirem, kterou pak přenesli na jiný sport - šipky. Od té doby, kdy se prozradila Bashirova genetická vylepšení, háže doktor zpoza sloupu, aby se "vyrovnaly šance". Miles měl jen jednou opravdu skvělou sérii 47 vítězství za sebou - ta ale byla ukončena zraněním ramene.
Kromě sportu má rád detektivní romány, jejichž kopie půjčuje Odovi. Spolu s Bashirem chodí do simulátoru, kde představují např. letce RAF v bitvě o Anglii nebo bojují v Irsko-Vikingské bitvě u Clontarfu (Miles jako král Brian Boru).
Když je rozrušený, tak si občas mumlá kvazi-kletby jako "Cardies" (Cardassiané) nebo "bloody hell". Nicméně jeho dlouhotrvající nenávist ke Cardassianům se zmírnila, když se spolu s Keiko starali o Cardassianského sirotka zanechaného na Bajoru. Nesnáší lékařské prohlídky a nemá rád, když pro něj někdo tajně připraví večírek.
Jeho strach z pavouků se mu podařilo z velké části potlačit při krizi s Talarianskými háčkovými pavouky na stanici Zayra IV, kde strávil hodně času v temných Jefferiesových průlezech (Talarianští pavouci mají metr dlouhé nohy). Poté, co se oženil, choval si jako mazlíčka tarantuli Kristinu, kterou našel na planetě Titus IV.

 

Profesionální posudek: Hvězdná Flotila

 

Jak si uvědomil už kapitán Maxwell, má O'Brien schopnost rychle analyzovat situaci a navrhnout varianty řešení - tento talent předvedl jak ve velení, tak u technických problémů. Jeho uklidňující rozhovor se svým bývalým kapitánem pomohl zažehnat incident s Cardassiany v roce 2368. Když Worf dočasně odešel od Hvězdné flotily a ostatní klíčoví důstojníci byli převeleni na jiná plavidla během Romulanské blokády, jmenoval kpt. Picard Milese taktickým důstojníkem.
O'Brien si během své kariéry připsal mnoho úspěchů. Lehce chápe technologie cizích ras, ale s Cardassianskou technologií přišel do styku poprvé až na Deep Space 9. Jejich nepružná konstrukce počítače, mnoho předělávek a doplňků Hvězdné flotily a opotřebení stanice ho v prvních měsících udržovaly na hranici vyčerpání. Roku 2371 sám zachránil Defiant při auto-destrukční sekvenci, když Odo bojoval se sabotérem - Měňavcem. Jako každý inženýr prodlužuje odhadovaný čas oprav a při přivítání Worfa na stanici si zavtipkoval, že jediná věc, která nikdy na Enterprise nefungovala správně byla simulátor.

 

Psychologický posudek: poradce Tellnori

 

Záhy po předchozí zprávě jsem s Milesem O'Brienem prováděl po 12 týdnů léčebnou terapii po jeho návratu ze simulovaných 20 let vězení na planetě Argratha. Zde byl obviněn ze špionáže - omyl, který se vysvětlil příliš pozdě na to, aby se proces implantace vzpomínek dal zvrátit. O'Brien cítil silnou vinu za vraždu svého imaginárního spoluvězně a dokonce uvažoval o sebevraždě. Díky podpoře jeho ženy a doktora Bashira dokázal tuto krizi nakonec překonat. Terapie proběhla tak dobře, jak se dalo očekávat. Při následujících pozorováních jsme ani já, ani doktor Bashir nezaznamenali žádné významnější následky, které by na O'Brienovi tato příhoda zanechala.

 

Dodatek k psychologicko-lékařskému soubou: Dr. J. Bashir

 

Abych doplnil a poopravil předchozí zápis poradce Telnorriho:
Náčelník přímo vzkvétá pod vlivem výzvy, kterou představuje provoz systémů více kultur spojených dohromady do Babylonu Hlubokého vesmíru 9. K tomu ještě přistupuje rušný charakter této strategicky důležité oblasti. Ve skutečnosti se nedávno Worfovi svěřil, že ho dokonalá funkčnost a bezchybnost na jeho předchozím postu (U.S.S. Enterprise) nudila. Stále pokračujeme v našem hraní šipek a já jsem stále ještě nevyzkoušel jeho oblíbenou snídani (dvě vejce smažená na třech plátcích šunky s konzervovaným hovězím) ani sladovou irskou whiskey, kterou si občas po službě rád dopřeje.
Jedním z nejvýznamnějších "rozptýlení" v poslední době bylo nouzové přenesení plodu jeho syna do dělohy majora Kiry poté, co Keiko byla vážně zraněna a život dítěte byl ohrožen. Ačkoliv se dítě těšilo skvělému zdraví, tak si tato situace vybrala svou daň jak na O'Brienovi, tak na Kiře. Poté, co Miles překonal počáteční šok, pozvali spolu s Keiko Kiru, aby s nimi po dobu těhotenství bydlela. Musím říci, že mě stupeň intimity mezi nimi fascinoval. Odhlédneme-li od přehnaného ochranitelského instinktu, se kterým Miles sledoval Kiřinu dietu, mám silný dojem, že mezi nimi během této doby přeskočila jiskra a oba je to značně vyděsilo a zároveň fascinovalo. V době Kirayoshiho porodu (cca SD 50450) jeho napětí narušilo tradiční Bajoranský rituál, na kterém Kira trvala, a způsobilo hádku s ministerským předsedou Shakaarem. Ten se rituálu účastnil, protože si o Kiru dělal starosti.
Když jeden ze zavržených Proroků unesl a obsadil tělo Keiko tělo a nutil pod pohrůžkou zranění Keiko a Molly Milese, aby mu pomohl zabít obyvatele červí díry, dokázal O'Brien ochránit jak své milované, tak i stanici a Proroky.
Nedávno se mi také svěřil, že před každou misí nahrává pásku s "poslední zprávou" pro svou ženu a děti. Musím také konstatovat, jak moc ho zasáhla smrt jednoho z jeho inženýrů, Enrique Munize. O'Brien stále zůstává skeptikem, ve vztahu ke spiritualismu a vírám - ať už se jedná o náboženské přesvědčení Kiry nebo Worfa.

 

Dodatek soubou: Záznam provádí první důstojník U.S.S. Al-Batani Saleck

 

Během své kariéry se Miles O'Brien stal jedním z nejlepších odborníků, které Hvězdná flotila na poli techniky má. Jeho životní zkušenosti i moudrost jsou tak rozsáhlé, že jeho rady přijímá a řídí se jimi i např. nadporučík Worf. Není proto nijak překvapivé, že mu byla na konci války s Dominionem nabídnuta pozice přednášejícího na Akademii Hvězdné flotily. Poté, co představitelé Dominionu podepsali na Deep Space 9 kapitulaci, odchází O'Brien na tento nový post. Svému příteli, doktoru Bashirovi, nechává jako dar model pevnosti Alamo, nad kterým společně strávili mnoho hodin.

 

Colm Meany

 

Colm Meany se narodil v Dublinu v Irsku a od 14 let zde studoval herectví. Po střední škole nastoupil na "Abby Theater School of Acting", která je součástí Irského Národního divadla. Po osmi letech, kdy cestoval s různými divadelními společnostmi po celé Anglii, vstoupil do světa televize v projektu BBC "Z Cars" a projektu Nezávislé společnosti "Strangers". Poté se přestěhoval do New Yorku.
V poslední době se Meany objevil ve filmu "Con Air" s Nicolasem Cagem a Johnem Cusackem. Také hrál v celovečerním filmu "The Van", který měl premiéru na festivalu v Cannes roku 1996. Během přestávky po páté sezóně Deep Space Nine hrál Meany v celé ředě nezávislých celovečerních filmů jako "OWD BOB" s Jamesem Cromwellem, "Noose", "This is My Father" a bezjmenném filmu Lodge Kerrigana spolu s Katrin Cartridge a Vincentem D'Onofrio.
I přes hektické nasazení při natáčení Deep Space Nine hrál Meany v mnoha dalších celovečerních filmech a seriálech. Jmenujme mimo jiné např. filmy "The Road To Wellville", "The Englishman That Went U A Hill And Came Down A Mountain", "The Dead", "Dick Tracy", "Die Hard II", "Under Siege" a "Far and Away". Kritikou vychvalovaný výkon ve filmu "The Snapper" společnosti Miramix (1994) mu vynesl nominaci na Zlatý glóbus v kategorii "Nejlepší herec".
Před tím, než byl obsazen do role Milese O'Briena v seriálu Star Trek: The Next Generation hrál Meany ve vedlejších rolích v seriálech jako "Remington Steel", "Moonlighting" nebo "Tales From The Dark Side".