Dukatovy stránky 

 

 

 

 

 


 

Osobní spis, Chakotay

 

Herec: Robert Beltran

Celé jméno: Chakotay

Rasa: Člověk

Hodnost: Komandér

Aktuální přiřazení: USS Voyager, První důstojník

Vzdělání: Hvězdná Akademie, 2350-54

Datum narození: 2335

Místo narození: Dorvan 5, Kardassijsko-federální hranice

Rodiče: Otec Kolopak, Náčelník kmene

Manželský stav: Svobodný

 

 

 

Osobní spis, Záznamy z databáze vesmírné lodi U.S.S. Voyager

 

Chakotay je přímým potomkem indiánů, kteří kdysi sídlili na území Střední Ameriky. Během let, kdy docházelo k postupnému vývoji a zdokonalování lidské civilizace, začali být indiáni, žijící tradičním a prostým životem, stále více napadání “moderními” lidmi, kteří nedokázali pochopit jedince, bránící se přirozenému vývoji. Tyto potyčky přinutily dávné obyvatele kontinentu, aby se ihned po odstartování vesmírných letů v 21. století vydali hledat nové domovy. Tak to bylo i s kmenem, ve kterém se narodil Chakotay – odstěhoval se na planetu Dorvan 5, poblíž Demilitarizované zóny.
Chakotayovi se však nikdy nezamlouval život, jaký vedli jeho lidé a už od malička se zabýval otázkou působení ve Hvězdné Flotile. Jak si naplánoval, tak se i stalo a Chakotay se přihlásil na Hvězdnou Akademii. Jeho otec byl nejprve proti, ale když pochopil, jak moc jeho syn touží stát se důstojníkem, nakonec svolil. Na Akademii byl Chakotay velmi úspěšným studentem a brzy po dokončení studií byl jmenován Taktickým instruktorem.
Smrt otce, který byl zabit Kardassiany při obraně domova, způsobila, že Chakotay odešel od Hvězdné Flotily a přidal se k maquitským povstalcům (2370). Na rozdíl od svého studenta – Poručíka Ro Larenové je Chakotay ten typ Maquity, který bojuje z principu a ne kvůli otázce peněz.
Chakotay používá různé posvátné předměty, které mu umožňují spojit se se svým zemřelým otcem, který mu uděluje různé rady do života, které od něho Chakotay v době mládí nepochytil (z domova odešel v patnácti letech). Občas se jeho rituály osvědčí i při řešení problémů, kterých se při putování vesmírem objevuje nesčetně. Své praktiky se Chakotay nesnaží záměrně skrývat a občas do nich zasvětí některého člena posádky.
Jako malý chlapec neviděl podstatu a význam v rituálech dávných předků, přesto po svém otci leccos zdědil. Kolopak se vždy snažil, aby se jeho lid vrátil do stejného životního stylu, kterým žili dřívější lidé – aby byl kmen co nejvíce izolován od okolního světa a vymožeností. To byl také důvod, proč mladý Chakotay, po rozepři se svým otcem, odešel studoval na Hvězdnou Akademii.

 

Osobní spis, Dodatek: Kapitán Kathryn Janeway

 

Jmenovala jsem Chakotaye svým prvním důstojníkem bezprostředně po té, co byly sloučeny obě posádky: původní členové Voyageru, kteří přežili přesun lodi do Delta kvadrantu a maquitská posádka. S novu rolí prvního důstojníka na federální lodi se musel co možná nejrychleji seznámit a především pak připomenout Maquitům zásady Hvězdné Flotily, což nebylo ani v nejmenším snadné. Díky jeho úsilí, tvoří všichni členové posádky jeden dokonalý celek. Samozřejmě se objevily určité problémy a zklamání. Jedním z největších byla, pravděpodobně, ztráta Chakotayovy nejbližší přítelkyně Sesky, která se přidala ke Kazonům (po odhalení jejího kardassianského původu).
Se členy posádky vychází Chakotay velmi dobře, nepohodne se občas snad jen s poručíkem Parisem, který je výbušnější povahy a za cíl svého “humoru” si vybral právě prvního důstojníka.
Osobně s Chakotayem vycházím velmi dobře. Často přichází se zajímavými nápady, které velmi snadno a bravurně také uskutečňuje. Nyní mohu s klidným svědomím říci, že svému prvnímu důstojníku plně důvěřuji – i když tento vztah se musel časem vytvářet.
Při úspěšném kazonském útoku na naši loď byla posádka vysazena na vysoce tektonické planetě. Jelikož nám byly odebrány veškeré federální zbraně a přístroje, byli jsme odkázáni na Chakotayovy znalosti, pocházející z dob, kdy žil se svými lidmi na rodné planetě Dorvan 5.

 

Robert Beltran

 

Robert Beltran vystupuje v seriálu Star Trek: Voyager jako první důstojník kap. Janewayové - Chakotay. Domorodý Američan, který se přihlásil na Hvězdnou Akademii, aby se zde stal nadporučíkem. Flotilu však opustil a přidal se k Maquitům, kde byl velitelem na jedné z maquitských lodí. Když se bývalá posádka Voyageru spojila s maquitskou posádkou, Chakotay přijal místo prvního důstojníka. “Chakotay je vášnivý muž, který si zasloužil kapitánův respekt jako její přítel a první důstojník,” říká Beltran. “Ve čtvrtém období vzájemný vztah mezi Janewayovou a Chakotayem ještě zesílí.”
Robert se narodil a vyrůstal v Bakersfieldu, stát California. Promoval na Fresno State University se zaměřením na divadelní umění. Jeho láska k herectví se začala vytvářet už časně na základní škole a vášeň k herectví postupem času ještě zesílila.
Mezi jeho nejvýznamnější divadelní představení patří: A Midsummer Night’s Dream, Hamlet a King Henry IV pro California Shakespeare Festival. Pracoval s divadelní společností Al Teatro Campesino, především se známým spisovatelem Luisem Valdezem a objevil se v divadelních hrách jako: Corridos, Rose of the Rancho a La Pastorela. V Los Angeles měla hra Don’t Have To Show You No Stinkin’ Badges – od Luise Valdeze velký úspěch.
První filmy ve kterých se Beltran objevil, byly stejně jako divadelní hry, hodnoceny velmi pozitivně. Hrál např. v: Eating Raoul, Kiss Me a Killer a filmu Olivera Stona - Nixon - kde ztvárnil postavu Johna Sturgese.
Důvod, proč byl obsazen do seriálu Star Trek: Voyager je podobný jako třeba u Roxanny Dawsonové – obliba sci-fi. Objevil se ve filmech jako: Models, Inc od FOXů, Midnight Caller od HBO, The Mystic Warrior – mini seriál od ABC, jako hostující herec ztvárnil vedlejší role v seriálech: Lois & Clark: The New Adventures of Superman, Murder, She Wrote a Miami Vice (všechny tyto seriály byly odvysílány nebo běží i v Čechách).
Beltran je jeden ze zakladatelů a ředitelů společnosti The East Los Angeles Classic Theater Group, která zprostředkovává různé kulturní události ve východním L. A. Z dílny společnosti pochází např. A Touch of the Poet a The Price – které byly představeny na Kalifornské Státní Univerzitě v L. A. Nejčastěji Robert vystupoval nebo se podílel na Hamletovi v Actor’s Gang Theater v Hollywoodu.