Dukatovy stránky 

 

 

 

 

 


 

Osobní spis, Doktor

 

Herec: Robert Picardo

Celé jméno: Pohotovostní Zdravotnický Holoprogram AK-1

Hodnost: Nespecifikována

Aktuální přiřazení: USS Voyager, Hlavní lékař

Datum aktivace: SD 48308.2 (2371)

Datum reinicializace: SD 50252 (2373)

Původ programu: Stanice Jupiter, Holografické centrum

Hlavní programátor: Dr. Lewis Zimmerman, Hvězdná Flotila

Počet lékařů: 47

 

 

 

Osobní spis, Hvězdná Flotila

 

Pohotovostní Zdravotnický Holoprogram AK-1 je prvním prototypem ve své kategorii, který byl umístěn na palubu vesmírné lodi. Hlavním programátorem projektu je Dr. Lewis Zimmerman, kterému asistoval Nadporučík Reginald Barclay; dále se na vývoji podílelo celkem 47 zkušených lékařů. Na počest svého tvůrce, byla holografická projekce stanovena autenticky s vizuální podobou Dr. Zimmermana. Program je ve stádiu testování a zkušebně byl instalován na jednu z nejnovějších federálních lodí USS Voyager Hvězdného Data 48308.2.

Se zařazením hologramu se počítá u všech nových, nebo v budoucnu vyrobených lodí (USS Sovereign, USS Enterprise E)

 

Osobní spis, Dodatek: První důstojník Chakotay

 

Pohotovostní Zdravotní Holoprogram AK-1 se stal permanentním Hlavním lékařem, po smrti původního Hlavního lékaře, při přesunu Voyageru do Delta Kvadrantu. Nejprve byla jeho aktivace závislá na jakékoliv osobě, která potřebovala lékařskou pomoc. Později jsme se rozhodli, na jeho vlastní žádost, přidat funkci automatické aktivace a deaktivace. Automaticky je Doktor aktivován při červeném stupni. Celý lékařský program, včetně obsáhlé databáze, je připojen na hlavní energetický obvod lodi. Doktorův systém je v případě výpadku napájen vlastním okruhem – to by mělo zaručil nezbytnou funkčnost i po selhání hlavního zdroje a zachovat tak veškerá data z databáze. Program je vybaven schopností učit se nové poznatky (i když nejde zrovna o medicínu). Díky této funkci se z Doktora “morouse” stal od jeho první aktivace úplně nový a hlavně společenský “člověk”.
Program byl sestaven Doktorem Lewisem Zimmermanem v Holografickém Centru na Jupiteru. Zkušenosti a lékařské znalosti byly implementovány ze studií 47 lékařů. Mezi nejznámější lékaře patřil Dr. McCoy. Při návrhu programu AK-1 se počítalo s dočasným nahrazením skutečného lékaře, který se nemůže z nějakého důvodu dostavit na ošetřovnu. Podle toho byly také umístěny projekční přístroje, které umožňují existenci programu jen na ošetřovně. Vzhledem k nutnosti určité Doktorovy mobility se B’ellana již od začátku snažila umístit projekční přístroje na nejdůležitější paluby Voyageru. Absolutní volnosti dosáhl Doktor až po získání emitéru z 29.století, který má vlastní zdroj energie pro holografickou projekci a umožňuje neomezený pohyb.
Na ošetřovně byl prvním Doktorovým pomocníkem pan Paris, kterého později vystřídala Kes. S ní se velmi rychle spřátelil a začal ji učit lékařským praktikám. Na oplátku mu Kes pomáhala řešit různé problémy, které z jeho postavení vyplývaly – hledání jména, postupné zařazování mezi ostatní členy posádky...
Častokrát je Doktor prospěšný i mimo “náplň svého programu” (jak s oblibou konstatuje). Využili jsme především jeho “nadpřirozených” možností: nesmrtelnosti, nemožnosti zranění a cítění bolesti, řešení problémů bez lidských emocí... I přes tyto klady, které by ocenil asi každý z nás smrtelných, často dokazuje, že může vše co lidé. Nejvíc mě pobavilo, když si “předepsal” 24 hodinovou Andoriánskou chřipku a pak celý den smrkal do holografických kapesníků. Samozřejmě, že nejužitečnější je na svém pracovišti – ošetřovně. Snad každý z posádky mu vděčí za nějaké to ošetření a někteří z nich dokonce za záchranu života, včetně mě a kapitána Janewayové. Nejvíce však pomohl, když zvládl spolu s Poručíkem Parisem a panem Suderem získat opět Voyager, kterého se zmocnili Kazoni.
Jako ostatním členům posádky i Doktorovi je dopřán čas, který může využít pro vlastní blaho a “odpočinek”. Často pak navštěvuje Holopalubu, kde tráví volné chvíle ve společnosti dalších virtuálních postav. Bohužel tyto návštěvy projekční místnosti měly i negativní účinky, které se začaly projevovat po dvou letech postupnou destabilizací programu. Nakonec muselo být celé jádro AK-1 přeinstalováno programem Dr. Zimmermana. Vzpomínky a zkušenosti zůstaly částečně zachovány.

 

Osobní spis, Dodatek: Kapitán Kathryn Janeway

 

Díky emitéru z 29. století a vylepšením hlavního inženýra B. Torresové jsou nyní Doktorovy schopnosti tak rozsáhlé, že může pomáhat na Voyageru i mimo ošetřovnu. Ani nechci pomyslet, jaké komplikace by nastaly, kdyby došlo k nějaké neodstranitelné chybě na jeho programu, která by mu zabraňovala vykonávat jeho lékařské povolání. Je sice pravda, že předal Kes hodně svých zkušeností, s kterými by byla schopna poskytnout základní lékařskou péči každému členu posádky, ale Doktora jako takového by asi nezastala. Jsem ráda, že se mu podařilo tak bravurně začlenit mezi ostatní členy posádky, kteří ho také berou jakou živou bytost. On sám si je toho vědom a snaží se každému vyhovět ze všech sil. Na palubě Voyageru se po čase rozhodl rozvíjet svoji osobnost i do jiných sfér, které nemají nic společného s medicínou. Zajímá se především o historii, operu a různé kultury. Při své práci, která je jednou z nejnáročnějších, aplikuje veškeré své poznatky a dosahuje tím rekordních výsledků, které jsou ve velké většině případů nezbytné pro záchranu lidského života.

 

Robert Picardo

 

Robert Picardo vystupuje ve Star Treku jako Doktor - Pohotovostní Zdravotnický Holoprogram na federální lodi USS Voyager. Své místo má zde od pilotní epizody, kdy byl při přenosu lodi do Delta kvadrantu zabit hlavní lékař. PZH je naprogramován tak, aby mohl s úspěchem léčit všechny nemoci, které doposud federální lékařská databáze zná.
Při otázce, jak by specifikoval postavu kterou hraje, Robert odpověděl: “Doktor je velice kompetentní a výkonný, ale nemá smysl pro humor a ironii. Jak se jeho přátelství s Kes postupně rozvíjí, pozvolna začíná chápat v čem tkví lidskost.”
Robert Picardo se narodil ve Filadelfii, stát Pennsylvania. Po ukončení středoškolského vzdělání na William Penn Charter School byl přijat na Yale University. V té době ještě nevěděl, že v budoucnu bude hrát doktory v třech nezávislých produkcích. Poprvé jako Dr. Dick Richards v seriálu China Beach od televizní společnosti ABC, dále pak Dr. McCaskilla v divadelní hře The Waiting Room a nyní Doktora v seriálu Star Treku: Voyager.
Během jeho studií na Yalu byl obsazován do malých divadelních rolí. Mezi první patřily: Mass od Leonarda Bernsteina – hudební divadelní hra, která byla původně určena k otevření Kennedyho Centra ve Washingtonu D.C. v roce 1972. V 19 letech (1974) hrál hlavní roli v té samé divadelní hře (Mass), tentokráte však v Evropě. Robertovo herecké nadání se postupem času vyvíjelo a proto si ho autoři žádali do svých děl. Byly to např. hra Sexual Perversity in Chicago od Davida Mameta, nebo The Primary English Class od Diany Keatonové.
Další hry v kterých se objevil jsou: Gemini, Tribune od Bernarda Sladea, Beyond Therapy, Geniuses, The Normal Heart – za toto dílo byl nejen na ostří nože New Yorské kritiky, ale obdržel i cenu Drama-Logue.
Ocenění a sláva se mu nevyhnuly ani, když začal působit před televizními kamerami. Byl nominován na cenu Emmy za roli Mr. Cutlip v seriálu The Wonder Years od společnosti ABC. Za tuto roli později dostal cenu: The Viewers for Quality Television Founder.
Další filmové role na sebe nedaly dlouho čekat a jeho herecké umění jsme mohli vidět např. v: Deadly Deception: The Marina Oswald Story, White Mile od firmy HBO, Deadly Matrimony – mini seriál od ABC, dále se pak objevil v Tales From the Crypt (Příběhy ze záhrobí), Wagon’s East, Gremlins 2 – nedávno uvedeno na TV Nova, Innerspace, The Burbs, Back to School, Star 80, Loverboy a The Howling.
Robert nyní žije se svou ženou a dvěma dětmi v Los Angeles.