Dukatovy stránky 

 

 

 

 

 


 

Osobní spis, Jadzia Dax

 

Herec: Terry Farrell

Celé jméno: Jadzia Dax

Rasa: Trill

Hodnost: Nadporučík

Aktuální přiřazení: Hluboký vesmír 9, Vědecký důstojník

Vzdělání: Hvězdná Akademie, 2359-63 (hostitel)

Datum narození: 2341

Místo narození: Trill

Manželský stav: Vdaná za Worfa, SD 51247.5

Potomci: Žádní (hostitel)

Datum úmrtí: 2374 (hostitel)

Místo úmrtí: Hluboký vesmír 9

 

 

 

Kariéra ve Hvězdné Flotile

 

2369

Přiřazena na stenici Hluboký vesmír 9 jako vědecký důstojník v hodnosti poručíka

2372

Povýšena do hodnosti velitele poručíka

2374

Polní povýšení na velitele na loďi U.S.S. Defiant během okupace Hlubokého vesmíru 9

 

Psychologický profil, Hvězdná Flotila

 

Tento osmý Trillský hostitel symbionta Daxe je jedním z objevitelů Bajoranské červí díry do Gama kvadrantu - objev, který z této oblasti udělal jedno z nejdůležitějších míst v galaxii. Zážitky z minulých sedmi životů jí poskytly extrémně široký rozhled a pohled na život, který je, překvapivě, spíše rozpustilý než rozvážný a konzervativní. Samotná symbióza, jak se časem ukázalo, pro ni v její vesmírné kariéře někdy znamenala spíše problémy.
Jadzia má sestru a oba její rodiče jsou stále naživu (2372). Ačkoliv jako malá také rozbíjela okna kameny, tichá, ostýchavá a naivní mladá žena už od svého dětství tvrdě pracovala, aby se kvalifikovala do Trillského hostitelského programu. Dosáhla akademických titulů v exobiologii, zoologii, astrofyzice a exo-archeologii na Akademii Hvězdné Flotily, ale před svým nástupem na Hluboký vesmír 9 ve věku 28 let ještě nikdy nesloužila na hvězdné lodi.
Roku 2367, ve svých 26 letech, se jako vůbec první Trill v historii vrátila po odmítnutí do hostitelského programu a úspěšně ho absolvovala. V komplexu programu strávila tři roky jako začátečník a téměř nikdy ho neopouštěla. Svůj certifikát o letových zkušenostech na úrovní 3 obdržela až v posledním roce svého tréninku.
Ironicky, po svém znovupřijetí do programu si vybrala symbionta Daxe, jehož předchozím hostitelem byl Curzon, její přísný učitel. Byl to především on, který ji původně vyloučil po pouhých dvou týdnech polního cvičení jako málo motivovanou a nesoustředěnou. Tento jeho čin Jadzii po celá léta pronásledoval, a to i přes to, že nakonec uspěla. Studovala jeho záznamy a ještě než byla vyloučena, byla zhnusena jeho tlakem a usínala s pláčem. Bylo to až dlouho poté, co zdvojnásobila své úsilí a s Curzonovým schválením absolvovala trénink, kdy se dozvěděla, že ji odmítl pouze z nesmyslného pocitu viny nad tím, jak ho tato krásná mladá žena sexuálně přitahovala. Spojení se uskutečnilo, když Curzon uprostřed roku pokojně zemřel.
Tak bouřlivý vztah k předchozímu hostiteli symbionta, kterého nyní nosí, dlouho Jadzii pronásledoval a ona jeho odkaz chvílemi obdivovala a chvílemi nenáviděla. V určitých chvílích to vypadalo, jako by s ním soutěžila. Navíc díky tomu, že pracuje ve vesmíru, přišla Jadzia do styku s více prolémy symbiózy, než je tomu u typického spojeného Trilla.
Když byla jeho zaníceným synem na Klaestronu IV obviněna vraždy generála Tandra, kterou zde údajně Curzon spáchal, chtěla raději přijmout trest smrti než odhalit, že Tandro byl vzbouřenecký kolaborant, a že Curzon měl poměr s generálovou ženou. Obojí však nakonec vyšlo najevo. Roku 2370 dohlížela na svého prvního svěřence v tréninku, Arjina, pouze o tři roky mladšího naž ona sama. Tehdy se znovu objevila její, dříve již potlačená, hořkost nad tím, jak s ní Curzon jednal. O Curzona se opět jednalo o několik týdnů později, kdy přísahala, že dodrží jeho krevní přísahu na nepovolené výpravě s Klingony Korem, Kangem a Kolothem - výpravě, která ji mohla stát život, nemluvě o kariéře ve Hvězdné Flotile.
Daxové byla také přinucena dodatečně přijmout vzpomínky dvou neočekávaných hostitelů. Jeden byl odmítnutný kandidát hostitelského programu Verad, který roku 2370 unesl Jadziina symbionta. O rok později jí selhávající paměťový blok odhalil prostřednictvím nočních můr druhého - vraha Jorana Belara, chybu, které se Komise pro Symbiózu dopustila před 85 lety, a kterou nikdy nepřiznala.
Po letech odkládání díky její stísněnosti před opětnou konfrontací s Curzonem se rozhodla projít svou první Trillskou žian'tarou - Rituálem Spojení, aby se setkala se všemi předchozími hostiteli Daxe. Ironií je, že bytost vzniklá unikátním spojením Curzona s Odem se málem rozhodla, že v tomto stavu již zůstane navždy. Když se jí Curzonovy vzpomínky nakonec vrátily, získala Jadzia navíc vzpomínky na Curzonovy zkušenosti v těle měňavce.
To, že se Daxová opětovně shledala s Curzonovým chráněncem, Benem Siskem, na Hlubokém vesmíru 9 je unikátní - zejména ve svěle Trillského tabu, které varuje před takovými znovushledáními. A nejen to. Roku 2372 uvažovala nad svazkem s Lenaraem - současným hostitelem Kahna, symbionta vdovy po Toriasovi. Lenara se ale podřídil sociálnímu tlaku a vztah ukončil. Před tím bylo jejím jediným romantickým vztahem (cca od roku 2270) její hořkosladké setkání s obyvatelem planety Meridian, světa, který se přesouvá mezi dimenzemi, a který se v tomto vesmíru v pevné formě objevuje jednou za 60 let.
Ačkoliv její intimní vztahy jsou velmi zřídkavou záležitostí, Daxův dlouhý život v tělech obou pohlaví jí spíše rozšířil než zúžil její pohled na romantiku, sex a multikulturní vztahy. Obvykle má ráda pozornost, kterou jí muži všude prokazují a pobaveným pochopením sleduje náklonnost, kterou jí vyjadřují Bashir a Quark - skutečně se jí líbí Ferengijské zvláštnosti, které např. Kiru naopak znechucují. Studovala Pravidla Nabývání a vždy si přála, aby v Hvězdné Flotile sloužili i Ferengové. Byla však, podobně jako Sisko, skeptická, když Nog vyjádřil přání na Akademii nastoupit. Daxová si mylsí, že Morn je milý, ale jeho pozvání na večeři odmítla. O něco později takové pozvání přijala od holohlavého Gallamitského kapitána Bodaye. Její dlouhověkost jí vychovala v diskrétnosti ve vztahu k soukromí a tajemstvím druhých. Trochu však žárlí na to, že s ní Sisko nesdílí své osobní problémy a zážitky tak, jako to dělal s Curzonem.
Její přátelství s Bashirem se vyvinulo od jeho štěněcí lásky až k opravdu hlubokému přátelství. Nominovala Bashira na Carringtonovu cenu prostřednictvím jednoho z Curzonových starých přátel a každoročně mu tajně uspořádává večírek. On, na druhou stranu, již několikrát riskoval svou kariéru i život, aby zachránil její - tyto případy byly obvykle zapříčiněny jejím symbiotickým stavem. Po nakažení Zanthijskou horečkou - která působí pouze tehdy, když již existuje latentní vztah - ji, během Slavnosti Díkůvzdání roku 2381, pronásledoval Bareil a ona zase Siska.
Daxová je v perfektní fyzické kondici, oblíbila si Galeo-Manadský styl zápasu i známější Klingonské bojové techniky, které začala po Spojení studovat díky Curzonovým rozsáhlým kontaktům s touto kulturou. Téměř se vyrovná v bojových dovednostech Worfovi a stala se jeho důvěrnicí, když byl tento Klingon převelen na stanici na počátku roku 2372, hledal spolu s Korem Kahlessův meč a snažil se objesnit rituální sebevraždu Mauk-to'Vor svého bratra.
V osobním životě Daxová sama sebe nazývá "noční sůvou" a nesnáší chovat se "vhodně" - tím se dá vysvětlit, že si oblíbila pozapomenuté autory a skladby typu Romulanského Frenchotta, Yridianských symfonií a Klingonské opery právě tak jako cizokrajné nápoje a Klingonskou kuchyni. Je pokeru a tongu lepší, než kdy byl Curzon, ale v tradišní 2-D šachu je přibližně na stejné úrovni se Siskem. Jejím oblíbeným nápojem je Černá díra, ačkoliv, když je ve službě, preferuje ledové raktajino s dvojitou šlehačkou. Její byt je bohatě zdoben malými soškami, tretkami a starými vědeckými nástroji. Kolem hvězdného času 48212 si na nějakou dobu upravovala vlasy poněkud "mateřštějším" stylem, ale pak se vrátila k původnímu účesu.

 

Výkonnostní hodnocení, Hvězdná flotila

 

Na své první misi byla vyznamenána, podporovala Kiru a Siska v potlačení Jarova pokusu o převrat na Bajoru, ale neshodla se s kapitánem Keoghem díky "oboustranné aroganci" v dobře známém a nakonec nerozhodnutém sporu. Ačkoliv se jejich služební osudy liší, je hned po majoru Kiře druhá v posloupnosti velení na Hlubokém vesmíru 9 a při noční směně v centrále velí. Na lodi U.S.S. Defiant obvykle obsluhuje kormidlo a podle zpráv kapitána Siska jsou její výkony ve výzkumných i bojových misích obdivuhodné.
Daxová má také velké zásluhy na obnovení poškozené časové linie, když nehoda transportního systému Defiantu přesunula tři členy posádky do centra nepokojů Bellovců na Zemi 21. století. Při zajišťování otevřeného přístupu do sítě pro Bellovce, řekla současníkům, že její jméno je holandského původu a její Trillská pigmentace tetování vytvořené v Japonsku.

 

Psychologický profil, Dodatek: Julian Bashir

 

Tuto povinnost jsem od svého nástupu na tuto stanici ještě nikdy nemusel vykonávat. V minulém roce byla Jadzia vystavena jen mírnému nebezpečí. To by mohlo vysvětlit, proč si nyní říká o další boule a modřiny jako Par'machkai velitele poručíka Worfa. Pozoroval jsem, jak se jejich vzájemná náklonnost postupně mění na opravdovou romanci - snad díky Worfově dávné lásce ke Grilce, možné je to také nová výzva po všech těch klidnějších romancích, které symbiont Dax prožil ve svých předchozích šesti životech, jak už tu Tellnori poznamenal výše. Zdá se, že jsou perfektními protiklady jin a jang. Worf téměř nedává najevo svou žárlivost na její předchozí milence, jako byla zprostředkovatelka Arnadis z Risy (s Curzonem), nebo Gallamitský kapitán Boday. Jen mě zajímá, jak dlouho její Trillské tělo vydrží tvrdý fyzický nápor Klingoské vášně.
Zatím, oficiálně, jejich vztah nijak nepoškodil jejich pracovní posudky - kromě trochy promeškané pracovní doby strávené zotavováním. Daxová se bezpečně vrátila jak z mise na získání sestřelené lodi Jem'Hadarů, tak i z návštěvy na Kirkově Enterprise ve 23. století.
Ačkoliv Jadzia mluví o své rodině a mateřském světě jen zřídka vím, že pravidelně píše domů na Trill své matce. Stále je nočním ptákem a často v noci v Operačním na uvolnění vyhledává vesmírné anomálie. Její dlohověkost jí nedala žádný vztah k úsporám a zisku, takže nikoho nepřekvapí, že jí nezbylo o moc víc než jen pár pruhů zlatem raženého latinia, když na Hvězdné Základně 63 prohrála s trojnásobným šampiónem v Tongu, kapitánem Ramirezem.

 

Terry Farrell

 

Roli symbiotického Trilla v Hlubokém vesmíru 9 hraje Terry Farrellová. O své roli Terry říká: "Ačkoliv se Daxová jeví jako mladá žena má moudrost a vědomosti, které pocházejí ze zkušeností sedmi životů."
Po svém rozhodnutí odejít, když původní šestiletý kontrakt vypršel, byla velmi rychle obsazena s Tedem Dansonem do půlhodinové situační komedie společnosti NBC "Becker." V přestávce první série "Deep Space Nine" hrála Terry v minisérii NBC "Star" natočené podle stejnojemnného románu Danielle Steelové, která nyla vysílána v září 1993. V té době také odmítla hlavní roli ve filmu společnosti HBO "Red Rising Sun."
Krásná a talentovaná herečka se narodila ve státě Iowa a je doslova zosobněním úspěchu. Již v 16 letech podepsala smlouvu s prestižní Elite model agency a přestěhovala se do New Yorku. Po několik dalších let byla Terryna krása zachycena na obálkách takových časopisů, jako, mimo jiné, Vogue a Mademoiselle.
Protože není jen "další pákná tvář", rozhodla se Terry vstoupit do světa herectví a studovala ho jak v New Yorku tak v Los Angeles. Její herecký talent se projevil už v její první roli, kdy hrála v seriálu ABC "Paper Dolls". Její dalěí televizní práce zahrnují vedlejší roli v televizním filmu NBC "L.A. Madame" s Faye Dunawayovou a hlavní role v seriálech NBC jako "Quantum Leap", "The Cosby Show" a "Family Ties".
Netrvalo dlouho a Terry hrála hlavní role v celovečerních filmech. Její úspěchy zahrnují vedlejší roli v hitu "Back To School", ve kterém hrála s Rodney Dangerfieldem a hlavní roli ve filmu společnosti Miramic Film "Hellraiser III."
Navíc ke své televizní a filmové práci si Terry rozšířila své obzory hraním v CD-ROM hře "Treasure Quest" produkované společností Osiris Publications. Hraje zde hráčovu průvodkyni - vede hráče sérií komplikovaných stop až k pokladu v hodnotě 1 miliónu dolarů.
V současnosti Farrellová žije v Los Angeles ve společnosti svého psa jménem Romona.