Dukatovy stránky 

 

 

 

 

 


 

Osobní spis, Jake Sisko

 

Herec: Cirroc Lofton

Celé jméno: Jake Sisko

Rasa: Člověk

Hodnost: Syn Hvězdného důstojníka

Aktuální přiřazení: Není

Vzdělání: Hluboký vesmír 9, Studuje

Datum narození: 2355

Rodiče: Kap. Benjamin a Jennifer Siskovi

Manželský stav: Svobodný

Potomci: Žádní

 

 

 

Psychologický profil, MUDr. Julian Bashir

 

Jake Sisko má překvapivě zdravou a svěží psychiku - obzvláště pokud vezmeme v potaz jeho traumatické dětství, kdy mu v jeho 11 letech zemřela matka při nechvalně známém Borgském masakru u soustavy Wolf 359. Byl v bezvědomí, když ho jeho otec tak tak zachránil z trosek vlastní kabiny na U.S.S. Saratoga a odnesl do záchranného modulu. Vzpomínka na tuto zkušenost nezmizela, ale trápí ho pouze za výjimečných okolností. To zahrnuje čtvrté výročí matčiny smrti, kteroukoliv Siskovu riskantní misi, která by z Jakea mohla udělat kompletního sirotka a potom i okamžik, kdy ho možnost potkat Jennifer ze zrcadlového vesmíru vlákala v roce 2372 do pasti.
Jake se se svým otcem velmi milují a Siskovo přátelské porozumění mu velmi pomohlo při problémech dospívání. Velmi také miluje svého dědečka Josepha, ačkoliv návštěvy, které strávil výpomocí v kuchyni a na zahradě se mu nezdály příliš zábavné. V některých okamžicích se Jake stará více o romantický život svého otce než o svůj vlastní. Zpočátku mu nebylo příjemné hovořit o svých schůzkách a plánech do budoucnosti, ale ke konci roku představil svého otce a kapitána nákladní lodi Kasidy Yatesovou. Uvědomil si, že kapitán Sisko konečně uznal Hluboký vesmír 9 za domov, když si na počátku téhož roku přivezl na stanici ze skladiště na Zemi svou sbírku starého Afrického umění.
Jako chlapec Jake miloval hvězdami pomalovaný strop svého dětského pokoje a nechápal, proč si ho při stěhování nemůže vzít s sebou - jeho otec tento příběh velmi rád vypráví. Před Wolfem 359 si celá rodina nejvíce užila prázdniny při táboření na planetě Itamish III, kde Jakea jeho matka učila jezdit na vodních lyžích.
Když si Jake po matčině smrti konečně zvykl na pobyt ve hvězdných docích Utopia Planitia u Marsu, pouze krůček od rodné Země, vůbec se mu roku 2369 nechtělo stěhovat na chátrající stanici Hluboký vesmír 9. Zde ho brzy spojila osamělost s Ferengijským chlapcem Nogem, který se často dostával do potíží. Na stanici v té době bylo pouze 14 dětí ve věku od 8 do 16 let a většina z nich byla z Bajoru. Mezi zájmy těchto dvou chlapců patřilo pozorování děvčat a starší Sikso si začal dělat starosti, že Nog bude mít na Jakea špatný vliv - ať už se jedná od pozdní návraty domů nebo o Nogův naprostý nedostatek etiky. Nebylo to ale nutné - Jake si v té době již osvojil otcovy hodnoty tolerance, vlídnosti a poctivosti a stal se zodpovědným se svými vlastními prioritami mezi prací a hrou. Jakeovi vadilo, když po něm Nog chtěl, aby kvůli němu lhal o ukradeném domácím úkolu, i když Rom vzal svého syna ze školy pryč. Nakonec se chlapci rozhodli, že budou ignorovat požadavky svých otců a Jake začal Noga učit číst. Kdyby s ním Jake neměl tolik trpělivosti, nebyl by Nog nikdy schopen zaplatit Konsorciu Noh-Jay, ani by nejspíš neměl dost sebedůvěry, vyspělosti a dostatečně široký rozhled, aby se po několika letech mohl ucházet o přijetí na Akademii Hvězdné Flotily. On a Nog byli poslední žáci, kteří Keiko zůstali, když roku 2371 svou školu uzavřela. Potom je, až do svého odletu na Bajor, učila soukromě. Nakonec se málem rozešli navždy, ale když Sisko uznal, že ohledně jejich přátelství neměl pravdu, oba dva se znovu dali dohromady, dokud Nog neodletěl na Akademii - ačkoliv i Jake si myslel, že Nog o svém přihlášení na Akademii pouze žertuje.
Jake si vzpomíná, že svou první schůzku měla mít na počátku roku 2370 s Bajoranskou dívkou Lairou, ale ta byla odvolána, když ji Laiře její otec zakázal - to bylo v době, kdy frakce Kruhu rozvířila atmosféru xenofobie. Jeho další schůzka (o které se ví) byla o několik měsíců později s dabo-dívkou Mardah, které tehdy bylo 19. Zdánlivě ji doučoval v entomologii, ale brzo se rozhodl, že je láskou jeho života a požádal otce, aby ji pozval na večeři. O rok později se to skutečně stalo - kapitán Sisko ho překvapil, když ji pozval, ale přestože byli nervózní, vycházeli spolu všichni výborně. Když a několik týdnů později Mardah najednou odcestovala do školy na Regulu III, byl Jake velmi rozmrzelý, ale záhy na to byl nakažen Zanthijskou horečkou od Lwaxany Troi (ta ovšem působí pouze zesiluje již existující emoce) a během Slavnosti Vděčnosti se těžce zamiloval do Kiry. Jeho vztah k lidské dívce Leanně bylo málem zmařeno Nogovým Ferengijským chováním na dvojité schůzce. Stále s ní ale chodil, když se o týdny později přidal ke svému otci při plavbě Bajoranskou sluneční plachetnicí.
Když mu oznámil svůj úmysl nevstoupit do Hvězdné Flotily a velmi ho uklidnilo, když jeho překvapený otec podpořil Jakeovy plány stát se spisovatelem. To ještě více prohloubilo Jakeův vztah k otci. Jeho zájem o poezii vyšel najevo pouze o několik měsíců dříve při večeři s otcem a Mardah a on sám byl stále ještě v rozpacích nad svým psaním a nad svou první povídkou o Maquitech. Keiko, která ho velmi podporovala svým obrovským zájmem, mu pomohla roku 2371 zajistit stipendium na Penningtonské Univerzitě na Novém Zélandu, ale Jake svůj nástup odložil o jeden rok - opět ze starosti o romantický život svého otce. O rok později školu opět naštívil během ruzruchu z invaze Dominia, ale od té doby o svých plánech zde nemluvil.
Jake také neváhal riskovat a pomohl zachránit jak sebe tak O'Briena a svého otce, když se na stanici spustil starý protivzbouřenecký program. Později, ačkoliv tuto alternativní realitu si nakonec pamatoval pouze jeho otec, se ve vedlejší časové linii vzdal života spisovatele, aby dal Siskovi druhou šanci zabránit osudné nehodě lodi U.S.S. Defiant.
Dříve, bež Keiko O'Brienová otevřela svou školu, se Jake učil doma s počítačem, ale velmi rychle si Keiko oblíbil. Jako kterýkoliv dospívající neviděl žádný užitek ve studiu esoterických předmětů, jako například Klingonské opery. Algebra pro něj nebyla právě nejjednodušším školním předmětem, ale již o pár týdnů později studoval kalkuly. Ačkoliv jeho známky byly výborné od Hvězdného času 47552 se umístil v dolní třetině při strojírenství a nechal svého otce, aby požádal O'Briena o doučování - Jake sám sebe nazval "netechnickým typem člověka". Jeho výcvik se vyplatil, když byli spolu s Nogem v Gama kvadrantu pronásledováni Jem'Hadary - pouze několik dní po tom, co požádal o lekce v pilotáži.
Jako dítě si rád hrál s modely hvězdných lodí a po svém otci zdědil některé z jeho kuchařských schopností. Jeho oblíbeným nápojem je limonáda, má také rád I'danianský kořeněný pudink, pomerančový džus a k snídani ovesnou kaši. Učil se hrát na klávesy, ale, třebaže nástroj stále má, nijak vážně ho hraní nezaujalo. V prvních měsících po příletu na Hluboký vesmír 9 zahrnovaly jeho další koníčky, často sdílené s Nogem, školní projekty, hraní karet, dom-jot a také basaball - vášeň, kterou zdědil od svého otce. Často si v holo-kabině pouštěl otcův baseballový program - na počátku roku 2370 dokázal odpálit falšovaný míč od Boba Gibsona, v polovině roku dokázal falšovanými míči "vystrajkovat" svého otce a o rok později, když dorostl Siska výškou, už byl v tomto sportu lepší než jeho otec.

 

DŮVĚRNÉ, Přístup omezen: MUDr. Julian Bashir

 

Jake Sisko si stále hledá svou vlastní životní cestu na stanici a rozvíjí své literární nadání uprostřed nejnovějších zpráv o Dominiu, Borzích, Bajoranech, Cardassianech a Klingonech. Jeho umělecká múza ho málem zabila, když cizí žena z neznámého druhu doslova sála výživu z jeho stimulované tvořivosti. Tento incident ho stál první kapitolu knihy nazvané ".".
Tento doktor byl svědkem jeho životního milníku, když Jake čelil jak strachu tak odvaze, když jsem se zastávil na Ajilonu I, abych pomohl zdejší přeplněné polní nemocnici uprostřed pohraničních bojů mezi Federací a Klingony v sektoru Archanis. Cesta původně začale jako šance pro mladého Siska napsat článek o vzrušení, které způsobil můj vlastní článek na lékařské konferenci. Nakonec ale napsal mnohem více vzrušující velmi osobní pohled na své vlastní dobré i špatné zášitky na Ajilonu.
Neočekávaným zvratem byl příchod jeho starého kamaráda Noga na stanici, kde sloužil svou praktickou část výcviku. Jejich nadšení nad společným bydlením rychle zhořklo, když se Nogova pořádkumilovnost střetla s Jakeovým ne právě svědomitým uklízením. Po hádce a domluvě od jejich otců mezi sebou hoši opět všechno urovnali. V této době Jake pracoval na povídce pojmenované "Úvod k minulosti" ("Past Prologue").
Hroznou váhu na jeho ramena položilo rozhodnutí raději zachránit svého otce než dovolit, aby Siskovy pokračující "vize" smrtelně poškodily jeho nervový systém. Přestože jsme všichni věděli, že kapitánův život má přednost před příslibem jakýchkoliv prchavých zpráv od "Proroků", bylo pro Jakea velmi těžké postavit se proti přáním svého vlastního otce.
Mimochodem, stále slýchávám o tom, jak snadno mladý Sisko vklouzl do světa gurmánské kuchyně, a že připravuje jídla jako kuře a la Sisko nebo pečenou lingtu - to je zdá se společné všem členům této rodiny. Po Nogově odchodu také začal s počítačem hrát dom-jot, aby se odreagoval mezi psaním.

 

Cirroc Lofton

 

Cirroc Lofton se narodil v Los Angeles a do světa herectví vstoupil v devíti letech, když se objevil ve vzdělávacím programu nazvaném "Agency for Instructional Technology." Lofton popisuje svůj herecký debit: "Vždycky jsem rád hrál, mojí první rolí ve skutečnosti byl Martin Luther King mladší ve hře na základní škole."
Loftonova schopnost zobrazit mnoho postav mu umožnila natáčetcelostátní reklamy pro McDonald's Corporation, Tropical Orange Juice, Kellogg's Rice Krispies a Capri Sun. Roku 1990 se Cirroc objevil jako Charles Grodin ve filmu společnosti Universal "Beethoven".
Veselý mladík má rád basketbal a jízdu na kole. Přiznává, že se velmi oblíbil svého televizního otce Avery Brookse: "velmi jsme se sblížili." A pokračuje: "jsem rád v Averyho společnosti jak na scéně tak i mimo ni." Sláva tohoto studenta UCLA (University of Callifornia, Los Angeles) nezkazila a jeho snem je stát se jednou režisérem.