Dukatovy stránky 

 

 

 

 

 


 

Osobní spis, Neelix

 

Herec: Ethan Phillips

Celé jméno: Neelix

Rasa:  Talaxián

Aktuální přiřazení:  USS Voyager, Šéfkuchař, Diplomatický poradce, "Morální důstojník"

Místo narození:  Rinax, Talaxiánský měsíc

Manželský stav:  Svobodný

 

 

 

Neelix je Talaxián, zvláštní člen ještě zvláštnější rasy. Před vstupem na Voyager se živil různými způsoby, které jen vesmír může nabídnout. Se svou malou vesmírnou lodí putoval z jednoho sektoru do druhého, kde na něho vždy čekala nějaká forma výdělku.
Na Voyager přišel se svou přítelkyní Kes, kterou zachránil ze zajetí Kazonů. Jelikož patří mezi ty pracovitější bytosti vesmíru, hned se ucházel o několik služeb, které by na lodi mohl vykonávat. Díky svým předchozím cestám po Delta kvadrantu se v jeho mysli nachází spousta informací o obyvatelích, kteří zde žijí – proto byl jmenován diplomatickým poradcem, který je vždy konzultován, když se má posádka setkat s novou civilizací. Další “zaměstnání” nemá s diplomatickým umem nic společného, i když je zde třeba také fůra zkušeností. Z důvodu úspory energie, která by padla na replikátory, se Neelix nabídl, že se ujme funkce Hlavního kuchaře. Tuto práci dělá s velkým nadšením a smyslem pro experiment, aby si posádka nemohla snad stěžovat na stereotyp. Jídla, která na Voyageru vznikají, mají toho většinou pramálo společného s vybraným jídelníčkem, na který jsme zvyklí ze Země. Kyselé obličeje strávníků nemohou Neelixe odradil, od “vynalézání” nových jídel, získaných různými kombinacemi rostlin a živočichů, které shání doslova po celém kvadrantu. Lásku k posádce projevuje tím, že do názvu nového pokrmu vždy zakomponuje alespoň část jména (když už ne celé) nějakého “nešťastlivce”.
Po krátkém čase, kdy se na Voyageru zabydlil a seznámil se s větší částí posádky, nemohl si nevšimnout skutečnosti, že se každému stýská po domově a přátelích, kteří jsou 70 000 světelných let daleko. Proto se rozhodl vzít na sebe další břímě, ve formě samo-zvoleného “morálního důstojníka”. Od této chvíle se stará, aby morálka na lodi byla vždy optimistická a k jejímu dosažení používá všech prostředků, nevyjímaje kouzla svoji osobnosti. Začal vysílat pořad Ranní zprávy s Neelixem, kde zveřejňuje informace o událostech poslední doby a nechybí zde ani host programu, který vždy krátce zasvětí nezasvěcené do nějakého problému. A aby toho nebylo snad málo, rozhodl se vytvořit holografický relaxační program (který do jisté míry nahradil Parisův bar), kam si kdokoliv může přijít odpočinout. Jelikož si ho každý, kdo do něho vstoupí, hned poupraví k obrazu svému, tak se nynější podoba od původního programu velice liší. (Zhodnocen byl zvláštní komisí, kterou tvořili: Harry Kim a Tom Paris).

 

Osobní spis, Dodatek: Kapitán Kathryn Janeway

 

S Neelixem jsou na Voyageru všichni spokojeni, i když se občas musí omluvit jeho vrozená nezdvořilost a “vtíravost”. S prací, kterou “morální důstojník” vykonává, jsem velmi spokojena – co se týče diplomatických zkušeností a rad o Delta kvadrantu, stejně tak s povzbuzováním morálky na palubě. Ohledně kuchařských kvalit pana Neelixe bych posudek nechala raději na každém z nás.
Neelix přišel na Voyager se svou přítelkyní Kes, do které je hluboce zamilován, občas svou lásku dává najevo velmi ráznou žárlivostí. Jejich vztah je však postaven na důvěře a jsem přesvědčena, že je nemůže nic rozdělit.

 

Osobní spis, Dodatek: Poručík Thomas Paris

 

Se svým nynějším přítelem jsem nevycházel od začátku tak dobře jako nyní – důvodem byla Neelixova přítelkyně Kes, kterou jsem po nějakou dobu učil používat runabout. Nechci říci, že by mě Kes po fyzické stránce nepřipadala atraktivní, ale věděl jsem, že je zadána a tak jsem náš vztah bral čistě pracovně (na profesionální úrovni). Neelix to však viděl jinak a především díky jeho nezvyklé žárlivosti tento spor končil ve většině případů hádkou. Trvalo poměrně dlouhou dobu, než byla příležitost, abychom si o této věci popovídali a odstranili tak nenávist, kterou vyvolalo nedorozumění. Nyní je vše v nejlepším pořádku a já jsem rád, že mám dalšího přítele.
Mimochodem, ten nový holografický program je absolutně perfektní, i když po konzultaci s Torresovou a Kimem jsem byl nucen přesvědčit Neelixe o pozměnění jistých částí...

 

Osobní spis, Dodatek: Pohotovostní Zdravotnický Holoprogram AK-1

 

Při prvním setkání s Vidiány, nepřátelskou rasou, která je díky biologické chorobě odkázána na orgány jiných (cizích) bytostí, byly panu Neelixovi odoperovány plíce. Celý prosec byl proveden ve velmi krátkém čase za pomoci speciální, na naše poměry velice vyspělé technologie. Pan Neelix byl po incidentu okamžitě přemístěn na ošetřovnu. Po prohlídce pacienta a zjištění vážnosti jeho zdravotního stavu, jsem okamžitě přistoupil k radikálnímu opatření - a to vytvoření holografických plící, které byly schopny udržet pacienta při životě. Tato procedura však neumožňovala jakýkoliv pohyb (maximální přípustná výchylka z optimální pozice byla 1 cm). Faktem zůstává, že plíce Talaxiánů nejsou kompatibilní s orgány žádného jedince na palubě a to znemožňovalo transplantaci. Po konzultaci s kapitánem Janewayovou, jsme došli k názoru, že jedinou možnou záchranou pana Neelixe je navrácení plic stejnou cestou, jakým byly odebrány. Bylo tedy prvořadým úkolem najít Vidiány a přinutit je spolupráce.
Při objevení dvou Vidiánů, kteří odebrali panu Neelixovi plíce, bylo zjištěno, že talaxiánské orgány nebyly již k dispozici. Nicméně jejich technologie umožňovala transplantaci plic z jakéhokoliv jedince na této palubě (přirozeně kromě mě). S transplantací okamžitě souhlasila Neelixova přítelkyně Kes. Samotný proces trval několik sekund a po jeho dokončení byli oba pacienti způsobilí opustit ošetřovnu. Pan Neelix absolvoval několik testů, které ukázaly 100% funkčnost nové plíce.

 

Osobní spis, Dodatek: Kapitán Kathryn Janeway

 

Při poruše transportu, kdy došlo ke spojení DNA pana Tuvoka s Neelixovou DNA, vznikla bytost Tuvix. Přestože se Doktorovi za asistence praporčíka Kima podařil najít způsob, jak od sebe oddělit obě DNA a opět vrátit oba členy posádky, stojím před velkým problémem. Pokud dojde k navrácení Tuvoka a Neelixe, bude muset Tuvix zemřít. Vzhledem k tomu, že musím vystupovat v zájmu obou členů posádky, rozhodla jsem se, že tento proces musí být uskutečněn. Beru při tom na sebe plnou zodpovědnost, která vyplývá z Tuvixovy smrti.

 

Ethan Phillips

 

Když se Ethana zeptali na charakter Neelixe, odpověděl, “ Neelix je udatný, ví si rady v každé situaci a je sexy.” se smíchem pokračuje, “Můžete říct, že je to bytost mnoha barev… ovšem, výstřední postava, která mě nikdy nepřestane udivovat.”
Ethan se narodil a vyrostl na Long Islandu, pochází z osmi členné rodiny. Po dovršení studií na Jesuitské škole v New Yorku se přihlásil na Bostonskou Universitu, kde promoval z Anglické literatury. Pak šel studovat na Cornellovu Universitu a dosáhl titulu - Master of Fine Arts.
Ethan začínal svou hereckou kariéru jako mnoho ostatních v divadle. Vystupoval např. v: My Favorite Year v Lincolnově Divadle, Measure for Measure, Lips Together, Teeth Apart a Modigliani. Pracoval pro Playwrights Horizons Ensemble Studio Theater, Hudson Guild Theater a v mnoha další divadlech po celé zemi.
Když začínal mít divadla “plné zuby”, začal se postupně objevovat na televizních obrazovkách, kde producenti náležitě ocenili jeho talent, bezvadnou práci, ale i znalosti umění. Zahrál si v mnoha dramatech a seriálech jako jsou: Werewolf, NYPD Blue, L.A. Law, Murphy Brown, Star Trek: The Next Generation a Law & Order.
Ale ani v oblasti filmu není žádným cizincem. Alkoholika a sexuálního devianta hrál ve filmu Jeffrey, dále jsme ho mohli vidět ve filmech jako: The Shadow, Wagons East, Man Without a Face, Green Card, Bloodhounds of Broadway, Glory, Lean On Me a dalších.
Mezi jeho záliby patří nejen divadlo a film, Ethan je také výkonný producent, nakladatel a spisovatel. Jeho dílo, Penguin Blues, vydáno firmou Samuela Frenche, bylo divadelně zpracováno více jak 150x po celých Státech a Kanadě.
Ethan žije se svou ženou Patricií a rodinný kruh uzavírá pes – Frankem. Ve volném čase volí turistiku či horolezectví, popřípadě se s radostí věnuje ornitologii a botanice. Sní o cestě po Appalačském Pohoří z jednoho konce na druhý.