Dukatovy stránky 

 

 

 

 

 


 

Osobní spis, Tuvok

 

Herec: Tim Russ

Celé jméno: Tuvok

Rasa: Vulkánec

Hodnost: Nadporučík

Aktuální přiřazení: USS Voyager, Bezpečnostní/Taktický důstojník

Vzdělání: Hvězdná Akademie, 2289-93

Datum narození: 2264

Místo narození: Vulkán

Manželský stav: Ženatý s T'Pel (2304)

Potomci: Tři synové, jedna dcera

 

 

 

Kariéra ve Hvězdné Flotile

 

2293

Úspěšně ukončil studia na Hvězdné Akademii

2293

Přiřazen na USS Excelsior, Mladší vědecký důstojník

2298

Odešel z Excelsioru a opustil Hvězdnou Flotilu, Návrat na Vulkán

2343

Znovu vstoupil do Hvězdné Flotily, přiřazen na USS Wyoming

2371

Šéf bezpečnosti a druhý důstojník na Voyageru, pod velením kapitána Janewayové

2372

Dočasně převzal velení na Voyageru (6 týdnů)

 

Osobní spis, Hvězdná Flotila

 

Díky úctě ke svým rodičům, respektoval Tuvok jejich žádost a vstoupil do Hvězdná Akademie. Zde bez problému dokončil studia a své první praktické zkušenosti získával na lodi USS Excelsior. Jeho přímým nadřízeným a zároveň velící důstojník lodi byl Kapitán Hikaru Sulu. V devětadvaceti letech zde vykonával funkci mladšího vědeckého důstojníka. Práce pro Hvězdnou Flotilu ho však neuspokojovala (pokud můžeme u Vulkánce použít tohoto slova) - Tuvok toužil po vyšších cílích. Vzhledem k tomu, že se do Hvězdné Flotily přihlásil pod nátlakem svých rodičů a nikoliv ze své vlastní vůle, rozhodl se Tuvok po pěti letech služby na Excelsioru odejít od Hvězdné Flotily. Vrátil se na rodnou planetu Vulkán, aby se zde očistil od veškerých emocí a dosáhl tak kohinaru. Jeho cíl však vzal za své, když se při přípravě na rituál seznámil se svou nynější družku T’Pel a založil rodinu. Nyní má čtyři potomky – tři syny a jednu dceru.
Téměř po 45 letech opět vstoupil do Hvězdné Flotily. Zvážil své dřívější jednání a došel k závěru, že nyní je toto rozhodnutí nejlepší, které mohl udělat. Zde sloužil od roku 2343 jako taktický důstojník na vesmírné lodi USS Wyoming. Od roku 2367 pracoval pod velením kapitána Janewayové, opět jako taktický a navíc bezpečnostní důstojník. Jeho nejdůležitější misí byla nepozorovaná infiltrace do maquitské posádky, vedené dřívějším instruktorem Hvězdné Flotily Chakotayem. Svou misi splnil bez odhalení a pravidelně podával hlášení přímo na Velení Hvězdné Flotily kapitánu Janewayové až do doby, kdy loď beze stopy zmizela v Badlandu. Nová vesmírná loď třídy Intrepid, která byla svěřena kapitánu Janewayové měla zjistit jakékoliv informace o zmizelém maquitském plavidlu a v případě úspěchu dopravit posádku na Velení. Voyager však postihl stejný osud jako předešlou loď a sama se tak přidala na seznam nezvěstných lodí. (HD 48307.5).
Volný čas tráví Tuvok převážně s rodinou. I tehdy si však najde chvíli, aby zdokonaloval své schopnosti a znalosti. Mezi jeho koníčky patří studie bojových umění (především pak antická lukostřelba) a pěstování botanických květin. Nejoblíbenějšími květinami jsou orchideje.
Jeho velkým vzorem je významný a proslulý vyslanec Spock. Dříve (když sloužil na Excelsioru) nebyl zajedno se Spockovými myšlenkami o alianci mezi Federací a Klingony, časem však změnil názor a považuje tento mírový krok mezi oběma rasami tím pravým, čeho bylo možno dosáhnout.

 

Osobní spis, Dodatek: Kapitán Kathryn Janeway

 

Tuvokovy vulkánské přednosti a zkušenosti jsou velkou inspirací pro celou posádku Voyageru. Klid a rozvaha, kterými řeší všechny problémy, jsou typické právě pro Vulkánce a těžko bychom je hledali u jiné rasy. Můj nejstarší člen posádky (ať už fyzickým věkem, či dobou, po kterou u mě slouží) patří mezi přátele, kterým patří moje stoprocentní důvěra.
Při výměně myslí s bývalým členem Chakotayovy posádky, Betazoidem Suderem, který byl odsouzen za vraždu, došlo k výměně schopnosti potlačení emocí mezi ním a Tuvokem. Tento transfer měl za následek totální kolaps Tuvokova chování. Během několika málo minut zničil celou svou kajutu a musel být umístěn na ošetřovnu. Veškerá protiopatření neměla dostatečný efekt, aby z pana Tuvoka udělala zase Vulkánce v pravém slova smyslu. Vše napravilo až opětovné spojení myslí.

 

Osobní spis, Dodatek: Kapitán Kathryn Janeway

 

Od posledního incidentu s panem Suderem nedošlo už k žádné politování hodné okolnosti. Pan Suder je v léčení, které si vzal na starost sám Tuvok a pomáhá mu zbavit se násilnické povahy. Zdá se, že psychoterapeutická léčba je úspěšná. Pan Suder si oblíbil Tuvokovu zálibu – pěstování květin a po vyšlechtění nového druhu orchideje, se rozhodl pojmenovat ji po Tuvokovi.

 

Tim Russ

 

Tim Russ stělesňuje postavu Vulkánce Tuvoka, sloužícího pod velením kap. Janewayové na vesmírné lodi U.S.S. Voyager. Zastupuje zde funkci bezpečnostního a taktického důstojníka. Když se Voyager dostal do neprozkoumaného Delta kvadrantu, Tuvokova působivá kombinace moudrosti, zkušenosti, nevídané schopnosti dedukce a fyzické dovednosti z něho udělala vysoce hodnotného člena posádky. A jak se Tim vypořádal s rolí bezemocionálního Vulkánce? “S Tuvokem jsem se ztotožnil velmi snadno, protože oba věříme v sílu logiky,” odpověděl.
Tuvok sloužil pod velením kapitána Janewayové už čtyři roky jako její takticko – bezpečnostní důstojník. V první epizodě byl vyslán na hvězdnou loď Maquitů, aby zde shromaždoval informace o činnostech posádky a informoval Hvězdnou Flotilu. Z tohoto důvodu nebyl po převelení na Voyager nějaký čas mezi Maquity oblíben.
Tim pochází z vojenské rodiny, Washingtonu D.C., vyrůstal na leteckých základnách po celém světě. Spolu se svým bratrem a sestrou strávil mnoho času v Orientu na Středním Východě, než se rodina definitivně usadila v Sakramentu. Tim si myslí, že mezi vojenským životem a herectvím je určitá spojitost. "Každá zkušenost má prvky nejistoty a obojí jsou od přírody nepředvídatelné."
Russova první profesionální pracovní příležitost se objevila, když studoval na St. Edwardské univerzitě v Austinu, stát Texas – kde účinkoval v PBS Masterpiece Theater. Větší role se začínaly objevovat však až o celých devět let později, přesněji roku 1985. Přestože se Tim snažil rovnocenně volit mezi filmem, televizními seriály a divadlem, nejvíce obsazení zaznamenal na televizní obrazovce.
Začínal v nevýznamných seriálech, kde dostával malé role. Byly to například komedie: The People Next Door, The Highwayman. Později přišel na řadu film, zde se objevil po boku Roberta Englunda v hororové filmové sérii Noční Můra Z Elm Street.
Další filmy byly: Dead Silence – role šerifa, Bitter Vegeance – po boku Virginie Madsenové, Heroes of the Storm, Fire With Fire, Dead Connection….
Russ je považován za výborného divadelního herce, který se objevil v mnoha rolích po celé zemi. Mezi nejvýznamnější patří přepracovaná verze Shakespearova dramatu Romeo a Julie, Dostal ocenění za dvojroli vězně a vysokého kněze ve hře Barrabas.
Z dalších her, ve kterých účinkoval, lze jmenovat: Dream Girls, You Like It, Twelfth Night, Macbeth a Cave Dwellers.
Pokud zrovna nestál na jevišti, věnoval se svým dalším koníčkům – hudbě a režisérství. Jako uznávaný kytarista a zpěvák hrál v mnoha kapelách a hudební nadání uplatňoval i v divadle (a občas i ve Voyageru – pokud však nekoukáte na seriál v originále, nic z toho nebude!). Věnuje se také psaní knih, cenu Sony Innovators obdržel za svoje dílo The Zone. Nynější hlavní náplní jeho uměleckého života je psaní knih a režisérství. Bydlí v Los Angeles, CA.