DUKATOVY STRÁNKY
 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

(Star Trek: Voyager - postavy)

Janeway

KATHRYN JANEWAY
(Kate Mulgrew)
Kathryn Janeway se narodila v roce 2332 na Zemi, ve státě Indiana. Její velkým dětským vzorem byla pilotka Amelia Earhart - byla to ona, kdo ji inspiroval ke vstupu do Hvězdné flotily. Akademii absolvovala v roce 2353 a v jejím rámci prošla vědeckým a technickým studiem. Odnesla si doktorát v kvantové kosmologii. Její první přidělení bylo v hodnosti praporčíka na lodi Icarus pod kapitánem (a budoucím admirálem) Parisem. Později přešla na loď USS Al Batani, kde - opět pod admirálem Parisem - sloužila jako vědecký důstojník. Věda, její celoživotní záliba, jí ostatně přinesla místo kapitána na vědecké a průzkumné lodi Voyager. Ještě předtím však sloužila jako první důstojník na lodi USS Billings, kde se seznámila a spřátelila s Vulkancem Tuvokem, bezpečnostním specialistou.
Kathryn Janeway je velmi sebevědomá žena, která lpí na předpisech Flotily. Jako velitel je tvrdá, přísná, ale spravedlivá a nebojí se riskovat, jestliže má šanci na odpovídající zisk. Nemá ráda oslovení "madam" a "pane" - upřednostňuje neutrální "kapitáne". Je to realistka, ale čas od času s překvapením zjišťuje, že mystika může být někdy až bolestně reálná - například když prožila stav zdánlivé smrti a zjistila, že posmrtný život je jen kamufláž "paranormálních" mimozemšťanů, živících se dušemi umírajících.
Janeway pronásleduje vina za to, že kvůli svému lpění na protokolech a ideálech Flotily uvěznila svou loď a její posádku v Delta kvadrantu. Nemluví o tom - ale její přátelé to na ní poznají.

 

Chakotay

CHAKOTAY
(Robert Beltran)
Když posádky Voyageru a lodi Maquis spojily své síly, aby měly větší šanci dostat se domů, vybrala si Janeway za svého prvního důstojníka Chakotaye, indiánského makistu, který byl velitelem na lodi Maquis. Byla to dobrá volba, jak se později mnohokrát ukázalo. Mezi makisty se těžko stane velitelem někdo, kdo nedisponuje přirozenou autoritou a schopností ovládat chování ostatních už svou pouhou přítomností. Chakotay takový je - třebaže je nemluvný, působí chladně a jeho sebeovládání je téměř vulkanské, má v sobě velký temperament a kouzlo osobnosti. Dřímá v něm skrytá síla, kterou není radno probouzet, pokud toho není opravdu zapotřebí.
Chakotayovo dědictví po indiánských předcích zahrnuje též čest, hrdost, repsekt k ostatním, schopnost nahlížet na vesmír ze širší perspektivy a smysl pro mystično - tedy vlastnosti, které jsou v Delta kvadrantu opravdu zapotřebí. Janeway si může být jista, že i kdyby snad občas uklouzla, Chakotay jí nedovolí uhnout ze správné cesty - ani kdyby měl kvůli tomu riskovat místo prvního důstojníka. Chakotay se stal jejím přítelem a do jisté míry se mezi nimi rozvinul platonický milostný vztah.
Chakotay se narodil v roce 2335. Svým původem zprvu opovrhoval, nechápal smysl tradic svých předků a toužil dostat se do Hvězdné flotily. Do Flotily se skutečně dostal poté, co se v patnácti letech setkal s kapitánem Sulu - stárnoucího kapitána mladý muž tak zaujal, že ho prosadil na Akademii. Chakotay ho nezklamal - po nástupu na Akademii v roce 2353 se ukázal jako velmi schopný a perspektivní. Když v roce 2367 vyšel z Akademie, dostal se na loď, která navázala první kontakt s Tarkannany.
Teprve když Chakotayův otec Kolopak zahynul v roce 2371 při obraně domova svého kmene v demilitarizované zóně u hranic s Cardassií, Chakotay pochopil smysl tradic a začal se o zvyklosti svého kmene zajímat. Na počest svého otce si na čelo nechal vytetovat rituální ornament - a odešel z Flotily, protože cítil, že by nebyl schopen pracovat pro společnost, která je schopna udržovat mír s vrahy. Přidal se k Maquis a brzy se stal jedním z jejich nejznámnějších velitelů.

 

Paris

THOMAS EUGENE PARIS
(Robert Duncan McNeill)
Tom Paris je synem admirála Owena Parise, pod nímž kapitán Janeway sloužila. Neměl nijak příjemné dětství. Jeho otec byl do jisté míry militantní maniak, který svého syna vychovával v duchu vojenské disciplíny a necitelnosti. Vtloukal mu do hlavy, že brečet znamená projevit slabost a že chlapi nepláčou. Nenašel si čas na to, aby s ním mluvil jako otec se synem a už od dětství mu předhazoval, že z něj bude důstojník Flotily. Paris se nakonec podrobil a na přání svého otce vstoupil na Akademii Flotily, kde vynikal v astrofyzice, ale téměř propadl z hvězdné kartografie. Během druhého semestru studoval v oblastní pobočce Flotily v Marseilles ve Francii - tehdy přišel na chuť nejen pilotáži plavidel všeho druhu, ale též nočnímu životu a kulečníku. Akademií prošel jen tak tak a po jejím absolvování nastoupil na loď Exeter. Jeho nezodpovědnost při službě na této lodi však stála životy tří důstojníků. Paris zfalšoval záznam, který prokazoval jeho vinu, a když to později pod tlakem neodbytného svědomí přiznal, byl z Flotily vyloučen. Po vyloučení z Flotily žil zprvu bezcílně a nespořádaně, ale brzy se rozhodl dát se k Maquis. Hned na první akci makistů byl však zajat Flotilou a skončil v nápravné kolonii na Novém Zélandu.
V roce 2371 si ho kapitán Janeway vyžádala jako pozorovatele a průvodce při pátrání po lodi makistů, ztracené v mlhovině Badlands. Je zřejmé, že to udělala, aby dala synovi svého přítele a nadřízeného možnost očistit své jméno a začít znovu.
Paris opravdu znovu začal - když byl Voyager unesen do kvadrantu Delta, ujal se místa pilota lodi a později i lékařského asistenta. Stal se velkým přínosem pro posádku, i navzdory tomu, že čas od času poněkud uklouzne a obejde (případně rovnou překročí) některý z příkazů či nařízení. Po několika letech strávených na palubě Voyageru se zamiloval do lodní inženýrky B`Elanny Torres.

 

Doktor

DOKTOR
(Robert Picardo)
PZH neboli Pohotovostní zdravotnický holoprogram typu 1 je holografický konstrukt, který za normálních okolností slouží jako asistent živého doktora ve chvílích nouze. Je schopen sám diagnostikovat i léčit, umí i operovat a postarat se o běžná ošetření. Je však určen pouze ke krátkodobé službě. Naprojektoval a sestavil ho pozemský vědec, Lewis Zimmermann, s využitím technologie holografických simulátorů, více než dvou tisíc lékařských záznamů, zkušeností čtyřiceti sedmi lékařů a lékařských technik tří tisíc kultur celého známého vesmíru. Jeho společenské rozhraní, navržené podle Zimmermanna samotného, testoval a dolaďoval specialista na holoprogramy Reginald Barclay.
Jak už název říká, šlo o program určený ke krátkodobému nasazení. Když však po havárii v roce 2371 nezůstal na Voyageru jediný živý lékař, nastala nutnost zařadit holografického lékaře do stálé služby. Jeho program však na to nebyl dimenzován - brzy se začaly projevovat známky nadměrného užívání a bylo až příliš patrné, že Doktor, jak se mu začalo mezi posádkou říkat, není nadán nijak zvlášť okouzlující osobností. Díky bioneurálním systémům, jimiž byl Voyager vybaven. měl však Doktor jinou, nepředpokládanou vlastnost - schopnost rozvíjet svou osobnost i v jiných než profesionálních ohledech. Posádka záhy zjistila, že mají na palubě samostatně myslícího a svébytného člena posádky, na kterého je nutné brát ohled a respektovat ho. Doktora tento přístup potěšil a naučil se chovat o poznání lépe. Krátce uvažoval o tom, že si vybere lidské jméno - ale poté, co zvážil jména jako Lewis Zimmermann, Benjamin Spock, Jonas Salk, nebo Albert Schweitzer, aniž by si byl schopen vybrat, došel nakonec k závěru, že jméno Doktor docela stačí.
Z Doktora se stává stále pozoruhodnější osobnost. Už dávno překonal hranice naprogramování - nejen úmyslnými zásahy do vlastního programu, ale též spontánním vývojem, který nikdo neočekával. Umí prožívat pocity, být vtipný i podrážděný, dokonce i zamilovaný. Při jedné časoprostorové eskapádě se mu podařilo dokonce získat mobilní holoemitor z 29. století, takže se nyní může volně pohybovat a účastnit výsadků mimo loď jako ostatní členové posádky.

 

7 z 9

7 z 9 / ANNIKA HANSEN
(Jerri Ryan)
Annika Hansen se narodila v roce 2348 v kolonii Tendara. Její rodiče byli xenobiologové. V roce 2356 odletěli ze základny DS4 v sektoru Omega a vypravili se na své malé lodi SS Raven i se svou dcerou za hranice známého vesmíru, aby prozkoumali zvěsti o pozoruhodných úkazech, které se tam vyskytují. Od té doby o nich nikdo neslyšel. Hansenovým se podařilo objevit Borgy - a krátce poté byli asimilováni, dost možná jako vůbec první pozemšťané v historii. Jejich dceři tehdy bylo pouhých osm let...
Tehdy byla asimilována i Annika, nyní Sedmá z devíti, terciální doplněk unimatrice 01. Vyrůstala v borgském kolektivu, byla vychována jako Borg a neví, jaké to je být člověkem.
Počátkem roku 2374 byla Sedmá z devíti přidělena na palubě lodi Voyager v rámci smlouvy mezi Borgy a posádkou Voyageru v zájmu společného zásahu proti předpokládané invazi druhu 8472. Když borgské společenstvo porušilo smlouvu, Janeway provedla dekompresi nákladového prostoru, který byl Borgům přidělen jako ubytování, a hostující Borgy nechala vysát do prostoru - nebo si to alespoň myslela. Jeden Borg se udržel a zůstal na palubě - a byla to právě Sedmá z devíti. Když ji nalezli, byla prakticky bezbranná, oddělená od kolektivu a navíc zraněná - zabít ji by se rovnalo vraždě. Vzal si ji tedy do péče Doktor a pokusil se ji "odasimilovat". Podařilo se mu dosáhnout vcelku povzbudivých výsledků, třebaže část implantátů nebylo možno vyjmout. Následovalo mnoho týdnů aklimatizace mezi lidmi a během tohoto bolestného procesu se ze Sedmé z devíti konečně stal opět alespoň z části člověk. Stále se považuje za Borga a odmítá jméno Annika Hansen s tím, že osoba toho jména už léta neexistuje - ale zároveň už necítí loajalitu k ostatním Borgům, ochotně zkoumá lidskou kulturu a zvyklosti a nechává si v běžné řeči říkat Sedmá. Dokonce se spřátelila s Doktorem, ve kterém vidí spřízněnou duši. Doktor ji učí lidským zvykům a společně si dávají lekce zpěvu.
Sedmá z devíti je povahou stále tak trochu jako osmiletá holčička - třebaže s obrovským IQ a znalostmi Borga. Asimilace jí vzala dětství a dospívání, ale dala jí mnoho nového, o čem si normální lidé mohou nechat jen zdát. Její kamarádka Naomi jí však umožňuje prožít aspoň něco z toho, co během borgského období svého života byla nucena zanedbat...

 

Kim

HARRY KIM
(Garrett Wang)
Harry je komunikační a operační důstojník korejského původu. Pátrání po ztracené lodi Maquis měla být jeho první ostrá mise po dokončení Akademie. Měl před sebou slibnou kariéru technika a inženýra - a z myšlenky, že v kvadrantu Delta stráví zbytek aktivního života, není opravdu vůbec nadšený. V kvadrantu Alfa zanechal svou snoubenku, většinu přátel a rodiče. Je to mladý, snaživý a aktivní, ale poněkud nemluvný a uzavřený člověk, který nemá na první pohled prakticky žádný smysl pro humor. Třebaže svým způsobem ho těší možnost podílet se na průzkumu nezmapovaného vesmíru, je trochu nejistý pokud jde o připravenost strávit zbytek života sám. Výborně hraje na klarinet a kamarádí se s Parisem, který se mu stal čímsi jako starším bratrem.
Narodil se na Zemi v roce 2349 a na Akademii nastoupil v roce 2366. Během studia Akademie byl jedním z editorů studentského časopisu a napsal reportáž o prvním útoku Maquis proti Cardassianům.

 

Torres

B`ELANNA TORRES
(Roxann Dawson)
B`Elanna se narodila jako dcera klingonské matky a pozemského otce na kolonii Kessik IV. Mezi jejím otcem a matkou to poněkud skřípalo - po soužití s pravověrnou Klingonkou mu vše klingonské - včetně jeho vlastní dcery - začalo lézt na nervy tak, že se sebral a vrátil se na Zemi. Tady lze nejspíš vystopovat počátek B`Elannina odporu ke klingonským tradicím. Ten se ještě vystupňoval, když po odchodu otce vzala matka B`Elannu a odjela s ní žít na Qo`nos. B`Elanna se nedokázala přizpůsobit klingonskému stylu života, ale z klingonské povahy v ní zůstalo víc, než si sama myslí. Je výbušná, často až agresivní a ráda se hádá o vše možné. Je však zároveň velmi čestná a upřímná - její upřímnost často hraničí až s hrubostí. Není si jistá, jak se vlastně má chovat a co se od ní žádá - což je jedním z důvodů jejích problémů v mezilidských vztazích. Je však nezávislá a ráda rozhoduje po svém.
Když už měla Klingonů, klingonštiny a klingonství plné zuby, odešla z domova a dala se na Akademii Hvězdné flotily. Ani to však nebyl ten pravý život pro ni - nedokázala se přizpůsobit řádu Akademie a proto, ač jinak byla nadějnou studentkou, raději v druhém ročníku odešla. Dala se k Maquis, což bylo pro ni konečně to pravé - dostatečně volný režim, dostatečná aktivita a dost uznání a respektu ke každému, kdo něco uměl. A B`Elanna uměla dost - dobře se vyznala v technice a elektronice a během pobytu s makisty získávala stále více zkušeností.
Když se v roce 2371 s ostatními makisty dostala na Voyager, brzy došlo k politováníhodnému incidentu - zlomila čelist nadřízenému, který nechtěl vzít v úvahu její názor. Ukázalo se však, že její názor byl správný - a ač je to poněkud kuriózní, místo uvěznění se dočkala funkce vrchního inženýra. Voyager si ve své situaci nemohl dovolit zbavovat se schopných lidí jen proto, že se neumějí chovat.
Netrvalo dlouho a B`Elanna si začala snad až příliš rozumnět s Tomem Parisem, pilotem Voyageru - který je přesně takový "rebel bez příčiny" jako ona sama, jen s tím rozdílem, že není tak od rány.

 

Tuvok

TUVOK
(Tim Russ)
Tuvok je vulkanský velitel ostrahy Voyageru. Tak jako všichni plnokrevní Vulkanci, i on je stručný, přímý a nemluvný, ctí soukromí druhých a nezajímá se o víc než o to, co se ho bezprostředně týká. Je důvěrníkem a dlouholetým přítelem kapitána.
Tuvok se narodil na Vulkanu v roce 2264. V mládí byl odpůrcem míru mezi Klingony a Federací, ale když pochopil Spockovo učení o nutnosti míru mezi těmito dvěma kulturami, změnil názor. Inspirován Spockovými činy a systematicky přesvědčován rodiči, rozhodl se vystudovat Akademii Hvězdné flotily. Když ji v roce 2293 dokončil, nastoupil jako člen vědecké sekce s hodností praporčíka na Excelsior pod velením kapitána Sulu. V roce 2298 z Flotily odešel, aby se zúčastnil rituálu Kolinahr a studoval vulkanská bojová umění - a v roce 2304 se oženil se svou nynější manželkou T`Pel. Když ho v roce 2343 pojal stesk po vesmíru, vrátil se do Flotily a nastoupil nejprve na lodi USS Wyoming, kde vystřídal několik postů a posléze odešel učit na Akademii. Pak sloužil jako bezpečnostní specialista na lodi Billings, kde se seznámil s Kathryn Janeway. Krátce pracoval na výzkumné stanici Jupiter a v roce 2371 přestoupil na přání Janeway na USS Voyager jako velitel ostrahy, když předtím na oko vystoupil z Flotily a vetřel se jako agent do Chakotayovy buňky Maquis.

 

Neelix

NEELIX
(Ethan Phillips)
Neelix je Talaxian, domorodec z kvadrantu Delta. Než v roce 2371 potkal Voyager, živil se jako sběrač a překupník hodnotného odpadu ("Neznámá lodi, varuji vás, ten šrot je můj!") a byl zamilovaný do Ocampy Kes, která jeho lásku opětovala. Když potkal Voyager, přidal se k jeho posádce jako průvodce - zprvu se záměrem využít tu skvěle vyzbrojenou loď jako způsob jak zachránit svou přítelkyni Kes z rukou místních lumpů Kazonů. Když zjistil, že život na Voyageru se Kes zamlouvá stejně jako jemu, nabídl se i jako kuchař (i když chvíli trvalo, než si na některé jeho recepty posádka zvykla). Později začal aspirovat i na funkci důstojníka pro morálku - kterým se nakonec stal, i když především proto, že nikdo neměl náladu mu to rozmlouvat.
Neelix se narodil na Rinaxu, talaxském měsíci. Přežil jako jediný ze své rodiny, když byl Rinax zdevastován smrtící zbraní zvanou metreonová kaskáda, protože zrovna pobýval na Talaxu. Neelix nesl ztrátu své rodiny velmi těžce a dodnes se z ní nedokázal zcela vzpamatovat. Následně pracoval dva roky u údržbářů orbitálního výtahu a získal mnoho zkušeností s tímto pozoruhodným zařízením, pak strávil další dva roky jako asistent strojníka na trabaliánské dopravní lodi a nějaký čas pracoval v důlní kolonii. Když si mohl dovolit vlastní loď, stal se z něj výše zmíněný sběrač odpadu (dalo by se skoro říct popelář). Setkání s Voyagerem mu otevřelo zcela nové možnosti - ale jeho těžce získaná malá loď je pro všechny případy uložená v hangáru na Voyageru.
Třebaže Neelix na první pohled může působit komicky, pod jeho klaunským zevnějškem se skrývá citlivý, smutný a životem zkoušený tvor, který už zažil věci, které by většinu jiných už dávno položily na lopatky.

 

Kes

KES
(Jennifer Lien)
Kes je Ocampa - příslušnice maličkého národa telepatů s prapodivnýma ušima a ještě prapodivnější biologií. Pomineme-li, že Ocampové v období páření pojídají hmyz nebo to, že rodí děti otvorem na zádech, asi nejpodivnější je na nich to, že žijí všeho všudy devět pozemských let. Každý pozemský rok odpovídá pro Ocampy asi deseti letům lidského života. Kes není vyjímkou. Narodila na Ocampě v roce 2371 a třebaže jí byly sotva dva roky, vypadala na dvacet.
Kes byla odjakživa rebel. Ráda zkoumala věci, pronikala za hranice světa všedních dnů a bouřila se proti zavedeným pořádkům. Tak se stalo, že se jednou připletla kam neměla - její zvědavost ji přivedla do zajetí Kazonů, odkud ji vysekal její přítel Neelix za pomoci tajemných cizinců z lodi Voyager, která ke Kesině planetě zabloudila z druhé strany Galaxie.
Kes se lidé z Voyageru zalíbili a proto přistoupila na Neelixův plán se k nim přidat. Brzy se stala užitečnou členkou posádky - nebo alespoň užitečnější než Neelix. Pracovala jako asistentka Doktora a vedla provizorní hydroponickou plantáž, kterou na základě jejího nápadu vytvořili v jednom ze skladišť.
Brzy se ale dostavily obavy z biologie Ocampů - bylo zřejmé, že Kes se ani za nejlepších okolností nejspíš nedožije příletu do kvadrantu Alfa. Doktor, který si ji velmi oblíbil, začal pracovat na způsobu, jak prodloužit její život - ale něco se pokazilo a Kes začala mít problémy s vnímáním času. Záhy zjistila, že její telepatické schopnosti sílí a že se u ní rozvíjí i telekineze. Získala schopnost manipulovat s hmotou na molekulární úrovni - ale nedokázala své síly kontrolovat. Nakonec dobrovolně odešla z Voyageru, aby ho neuvedla do nebezpečí, a přešla na vyšší úroveň bytí.

 

Naomi

NAOMI WILDMAN
(Scarlett Pomers)
Malá Naomi je dcera praporčíka Samanthy Wildman a Ktariána Greskrendtregka. Narodila se v roce 2372 za poněkud bizarních okolností - totiž, ve dvou identických exemplářích, z nichž jeden zemřel hned po narození.
Naomi je první dítě, které se na palubě Voyageru, ztraceného v Delta kvadrantu, narodilo. Vzhledem ke své ktariánské fyziologii roste a učí se velice rychle - už když jí byly dva pozemské roky, vypadala na pět, učila se a bez problémů komunikovala s ostatními.
Naomi se přátelí s Neelixem, který se do jisté míry stal jejím náhradním otcem či starším bratrem - její skutečný otec zůstal na DS9, takže ho Naomi nikdy nepoznala. Neelix s ní tráví volný čas, vypráví jí pohádky a přímo by se dalo říct, že ji rozmazluje. Jejich oblíbenou společnou zábavou jsou simulované příběhy Vodouše a Stromise, fiktivních pohádkových postaviček, které jsou populárním produktem kultury čtyřiadvacátého století.
Naomi se poměrně snadno a rychle seznámila se Sedmou z devíti, která je pro ni kamarádkou a sestrou - vzhledem k tomu, že Sedmá byla asimilována už v dětství a je tedy povahou stále prakticky dítětem, dobře si spolu rozumnějí.